Gelinler için altın işlemeli cerrahi maske

Kahramanmaraş'ta kuyumcular, korona virüsü tedbirleri kapsamında gelinliklerin bir parçası haline gelen maskeleri ortalama 30 gram altınla işleyerek yaklaşık 14 bin liradan satışa sundu. 

DUVAR – Kahramanmaraş’ta korona virüsü salgını gölgesinde yapılan düğünlerde gelinler için altın işlemeli cerrahi maske üretildi. Bir kuyumcu, düğün ve nikah töreni sırasında takılması zorunlu olan maskeleri altınla kapladı. Kuyumcunun ortaklarından da olan Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, oda yönetimi ve kuyumcu esnafıyla birlikte aldıkları kararla ‘altın süslemeli maske’ dönemini başlattıklarını söyledi.

Üretilen maskenin takı olarak da ilgi göreceğine inandıklarını belirten Öz, “Çok yakın zamanda düğünlerde altın maskeli gelinleri sıklıkla göreceğiz diye düşünüyorum. Düğünlerde gelinlerin maskeyle sahnede olmaları ve sade maskenin görsellik açısından pek uyuşmadığını gördük. Biz de bunun üzerine maskeyi bir altın takıyla süsleyerek görsellik kattık” dedi.

.

Genellikle 30 gram civarında altın kullanılan maskenin yaklaşık 14 bin liradan satıldığını aktaran Öz, maskede 100 grama kadar altın kullanılabildiğini ve fiyatın da buna bağlı olarak arttığını da söyledi. (AA)