Milletvekilleri Şenyaşar ailesinin duruşmasına alınmadı

AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısında öldürülen Şenyaşarlara dair açılan davanın ikinci duruşması görülüyor. Duruşmaya HDP milletvekilleri alınmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal ve Adil ile Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız’a ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Gecikmeli başlayan duruşmaya, Emine Şenyaşar ile ailesi, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede, Van, Antep, Diyarbakır ve Urfa Barosuna bağlı avukatlar ile ÖHD Diyarbakır Şubesine bağlı avukatlar katıldı.

Duruşmaya takip etmek için Ankara'dan gelen HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Faruk Gergeroğlu ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Mikail Gözek adliyeye alınmadı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Fadıl Şenyaşar ile Enver Yıldız Ses Bilişim Görütü Sistem (SEGBIS) üzerinden katılacak. Diğer 11 sanık ise duruşma salonundaki yerlerini aldı.

YARGILANANLAR

Elazığ Kapalı Cezaevi'de 2 yıldır tutuklu bulunan ve saldırıda yaralı kurtulan Fadıl Şenyaşar ile tutuksuz yargılanan Ferit Şenyaşar'ın da bulunduğu ikisi tutuklu 13 kişi, “öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “yaralama”, “mala zarar verme” ve “ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalardan yargılanıyor. AK Partili Yıldız’ın akrabaları Kenan, Abdurrahman, Mustafa, Nihat ve Süleyman Yıldız “müşteki şüpheli” olarak iddianamede yer alıyor. İddianamede, Yıldız'ın akrabaları Ali, İbrahim ve Mehmet Yıldız ile İbrahim Halil ve Mehmet Şimşek de “şüpheli” olarak yer alıyor.

MAHKEME BAŞKANI ŞİKAYET EDİLDİ

Adliyede duruşma saatini bekleyen Şenyaşar ailesi ile canlı yayın yapmak isteyen Gergerlioğlu’nun girişimi engellendi.

Duruşmaya da alınmayan milletvekili Gergerlioğlu, twitter adresi üzerinden açıklama yaparak, “Malatya'da duruşma öyle bir duruşma ki biz vekilleri bile mahkeme salonuna almak istemiyorlar. Mahkeme başkanı pandemi bahanesiyle bizi içeri almak istemiyor

Ne gizlenmek isteniyor?” diye sordu. Gergerlioğlu, daha sonra, “Malatya adliyesinde Şenyaşar ailesinin duruşmasına katılmamızı engelleyen mahkeme başkanının kararını Adliye adalet komisyonu başkanına şikayet ettik" dedi.

GERGERLİOĞLU AİLEYLE CANLI YAYIN YAPTI

HDP'li Gergerlioğlu, aileyle görüşerek canlı yayın yaptı. Emine Şenyaşar ve oğlu, hastanede kendilerinin de bıçaklı ve kurşunlu saldırıya uğradıklarını anlattı.

18 ay sonra gelen iddianame: Şenyaşarlar soruşturulmuş18 ay sonra gelen iddianame: Şenyaşarlar soruşturulmuş

Şenyaşar ailesi: Katliamı yapanlar dükkanımızın önünde geziyorŞenyaşar ailesi: Katliamı yapanlar dükkanımızın önünde geziyor

Şenşayar ailesinden davaya katılım çağrısıŞenşayar ailesinden davaya katılım çağrısı