Mahmut Alınak'a takılan elektronik kelepçe çıkarıldı

Kürt siyasetçi Mahmut Alınak’ın ayağına takılan elektronik kelepçenin çıkarılması talebi 29 gün sonra sonuçlandı. Kabul edilen başvurunun ardından elektronik kelepçe çıkarıldı. Alınak'ın ev hapsi devam edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Müebbet hapis cezasıyla yargılanan ve çıkarıldığı ilk duruşmada “ev hapsi” şartıyla serbest bırakılan HDP eski milletvekili Mahmut Alınak’ın ayağına takılan elektronik kelepçe 29 gün sonra çıkarıldı.

Alınak’ın oğlu ve avukatı Bişar Abdi Alınak tarafından Kars Denetim Serbestlik Müdürlüğü’ne yapılan başvurunun kabul edilmesinin ardından bugün eve gelen memurlar, Alınak’ın ayağındaki kelepçeyi söktü. Bişar Abdi Alınak, taleplerinin kabul edildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Ayaklarına takılan kelepçeyi ABD’de ve Afrika’da siyahlara takılan “kölelik halkasına” benzeten Alınak, "Tarihte kölelere halka takılıyordu. Sömürgeciler Afrika’da ve Amerika’da siyahlara aynı kölelik halkası takıyorlardı. Orada kölelere reva görülen uygulama şimdi burada bize uygulanmaktadır. Biz bu ülkenin modern köleleriyiz. Bunu ret ediyoruz. Ben emniyet ve adliyede kelepçeye direnmiş ve kelepçe kattırmamıştım. Ayak bileğime kelepçe takmakla bunun rövanşını almaya başladılar. Ben cezaevindeyken hiç olmasa hücremin avlusunda güneş alabiliyordum ama şimdi kapatıldığım evimde bir zerre güneş dahi alamayacağım” demişti. (HABER MERKEZİ)