Çanakkale Boğazı yangın nedeniyle kapatıldı

Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını çıktı. Yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yüzlerce kişiden oluşan ekipler söndürme çalışmalarını sürdürürken Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu. Yangınla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş gibi görüyoruz. Şimdilik yerleşim alanlarıyla ilgili önemli bir tehlike yok. Başlangıçta Yalova köyü ile ilgili bir problem var gibi gözüküyordu ancak şu an yok. Rüzgar yönü değişmezse olmayacak gibi gözüküyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çanakkale'nin tarihi Gelibolu Yarımadası'nda, Gelibolu ilçesi Ilgardere ile Eceabat ilçesi Yalova köyleri arasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen ve dumanları Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı itfaiye ekipleri, şehitliklerden uzak alanda etkili olan alevleri kontrol altına alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede 400 kişiden oluşan ekiplerin 107 arazöz ve 7 dozerle devam eden söndürme çalışmalarına 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor.

Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor. ( Murat Yüksel - AA)

VALİLİK: YANGIN BELLİ BİR BÖLGEDE TUTULDU

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için havadan ve karadan seferber edildiğini söyledi. Bölgede rüzgarın etkisini sürdürdüğünü aktaran Aktaş, "Bölgede iki köy var, alevler bazen yaklaşıyor ama şu anda çok büyük tehdit edecek durum yok. Biz de en yakın noktasındayız yerleşim yerinin. Yangın köylerden birinden iyice uzaklaştı, diğerine de yaklaşma durumunda gereği yapılır. Tarihi bölgeye ilerlememesi için arkadaşlar gerekli çalışmayı yapıyorlar. Şu ana kadar belli bir bölgede tutuldu" ifadesini kullandı.

Aktaş, denizden söndürme çalışmalarına da başlandığı için Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiğinin çift yönlü olarak durdurulduğunu da açıkladı.

PAKDEMİRLİ: BELLİ NOKTALARDA RÜZGAR ENGEL OLUYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Manisa'daki son programını iptal ederek yangın bölgesine geldi. İncelemesinin ardından açıklama yapan Pakdemirli, yangın söndürme çalışmalarını çalışmalarını koordine etmek için bölgeye geldiğini söyledi.

Pakdemirli, "Yangın belli alanları etkilemiş olmasına rağmen kontrollü gibi gidiyor ancak rüzgarın tabii ki çok yüksek seviyelerde olması yangını belli noktalarda kontrol altına almamıza olarak vermiyor. Yangın benim beklediğimden daha iyi durumda, öyle söyleyebilirim. Tabii ki ilerleyen saatlerde değişen meteorolojik koşullar işimizi kolaylaştırabilir ya da zorlaştırabilir" dedi.

'HAVA ARAÇLARI FİLOSUNUN NEREDEYSE TAMAMI BURADA'

Ilgardere yakınında saat 14.50'de başlayan yangının batıya doğru ilerlediği bilgisini veren Pakdemirli, "Özellikle hem güneyde hem de kuzeyde sıçradığı taraflar var. Rüzgar sürekli yön değiştirdiği için farklı farklı noktalarda sıçramalar var. Şu anda yapabileceğimiz hava araçlarıyla tüm müdahaleyi yapıyoruz. Türkiye'deki hava araçları filosunun neredeyse toplamı burada ve müdahale ediyor" diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası'ndaki orman yangınıyla ilgili açıklama yaptı. (Fotoğraf: Murat Yüksel/Anadolu Ajansı)

'ŞU AN 300 HEKTARA YAKIN BİR ALANI KAYBETTİK'

"Zaten belli bir doğal sınırına da ulaşmış vaziyette. Bunun zaten daha da fazla bir kalabalığı böyle bir yangın alanı özelinde yönetilemez" diyen Pakdemirli şöyle devam etti:

"Tüm ekiplerimizle hem yerden hem havadan biz bu yangını kontrol etmek için çabamızı sarf ediyoruz. Tekrar etmek gerekirse 2 uçak, 20 helikopter, 118 arazöz, 20 dozer ve 510 personelle buna müdahale etmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş gibi görüyoruz. Burada önemli olan bir yerlerde durdurmak. Bir miktar daha alan kaybedebiliriz ama önemli olan bunu bir an evvel durdurmak. Tüm çabamız ve gayretimiz bunun içindir."

İnsansız hava araçlarından (İHA) bilgi alındığını aktaran Pakdemirli, "İHA'lardan bilgi akışı devam ediyor. Gece özellikle hem İHA'lardan aldığımız bilgiler hem de birazdan uçurmaya başlayacağımız termal dronelerle sevk ve idareyi koordine etmeye çalışacağız. Gece şartları muhakkak aleyhimize işleyecek ama geceleri de genelde rüzgarla ilgili ve meteorolojik durumlar gündüz şartlarına göre daha olumlu seyrediyor. Böyle olmasını temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'YERLEŞİM ALANLARIYLA İLGİLİ ŞİMDİLİK TEHLİKE YOK'

Yangını yerleşim yerlerini tehdit etmediğini belirten Pakdemirli, "Şimdilik yerleşim alanlarıyla ilgili önemli bir tehlike yok. Başlangıçta Yalova köyü ile ilgili bir problem var gibi gözüküyordu ancak şu an itibarıyla yok. Rüzgar yönü değişmezse olmayacak gibi gözüküyor. Diğer köylerimizle ilgili de şu an sıkıntı gözükmüyor ama eğer gerekli görülürse bu köylerimizle ilgili gerekli tedbirleri alırız. Şu anda bir problem yok. İlerleyen saatlerde yangının seyriyle ilgili açıklamamız olacaktır" dedi.

Bir gazetecinin, "Bu yangın şehitlik bölgesine intikal eder mi?" sorusuna Pakdemirli, "Bütün çabamız bir ağaç daha az yansın. Değil şehitlik, şu anda bulunduğu yerden 1 metre daha ileriye gitmemesidir bütün amacımız. Bazen teknik koşullar gerektiği yerlerde yanmaya bırakılabilir ama bazı bölgelerde de yollar kesilebilir. En az hasarla atlatmak amacımız, gayemiz budur" yanıtını verdi. (ÇANAKKALE/AA)