HDK: Başbağlar Katliamı hakkında adalet istiyoruz

Erzincan'ın Başbağlar Köyü'nde 27 yıl önce gerçekleştirilen katliamla ilgili HDK çağrı yaptı: "Failleri ortaya çıkarılsın. Katliam üzerindeki sis perdesinin kaldırılması toplumsal vicdan ve barış için zorunludur."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde Başbağlar köyünde 27 yıl önce 33 köylünün öldürüldüğü katliamının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

"Aradan 27 yıl geçmesine rağmen, katliamın gerçek sorumlularının bulunup yargı önüne çıkartılamamış olmasını, iktidarların Başbağlar Katliamı’nı 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’na karşıtlık üzerinden siyaset malzemesi yapmalarını kabul edilemez görüyoruz" ifadelerini kullanan HDK, dava hakimlerinden Şakir Kadıoğlu'nun, "Başbağlar Türkiye'nin hukuk tarihinde bir yüz karasıdır" sözünü hatırlattı.

'OLAY YERİ İNCELEMELERİNİ SAVCI YAPMADI'

HDK'den yapılan açıklamada şöyle denildi: "Erzincan DGM’de 1994 yılında başlayan Başbağlar Katliamı davası, önce İzmir DGM’ye taşınmış, ardından da 1998’de dava takipsizlikle kapatılmış, 2013 yılında ise zaman aşımına uğramıştır. Aynı yıl katliamda yakınlarını kaybeden ailelerin meclis araştırma komisyonu kurulması talebi de reddedilmiştir! JİTEM tetikçisi Ayhan Çarkın’ın Başbağlar da dahil bir çok katliama bizzat katıldığını açıklaması rağmen soruşturulmamıştır! Mahkeme hakimlerinden Şakir Kadıoğlu’nun "O davada hiçbir sanık suçlu değildi. Olay yeri incelemelerini savcı değil, oradaki görevli bir asker yaptı. O kimin adını yazdıysa, mahkeme karşısına da o çıkarıldı. Başbağlar Türkiye'nin hukuk tarihinde bir yüz karasıdır. Yazıktır, günahtır" açıklaması da davanın yeniden görülmesini sağlayamamıştır. Katliamlarda zaman aşımı olmaz. Başbağlar Katliamı’nın üzerindeki ‘sis perdesi’nin kaldırılması toplumsal vicdan ve barış için zorunludur! Başbağlar Katliamı hakkında hamaset değil adalet istiyoruz! Başbağlar’da yakınlarını kaybeden ailelerin adalet talebi toplumsal olarak sahiplenilmelidir."

NE OLMUŞTU?

2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta Madımak Oteli’nde çoğu Alevi 33 yazar, düşünür, ozan ile 2 otel çalışanının yakılarak öldürülmesinden üç gün sonra Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde 33 sivil öldürüldü. Öldürülenlerin üzerine ‘Sivas’ın intikamı alınmıştır’ yazılı bildiriler bırakıldığı açıklandı. Dönemin Erzincan Valisi Recep Yazıoğlu da katliamın PKK tarafından gerçekleştirildiğini, örgüt üyelerinin baskın sırasında bildiri dağıttıklarını anlattı. Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. 1998 yılında dava takipsizlikle kapandı. (HABER MERKEZİ)