Ankara Adliyesi'nde 'çoklu baro'ya karşı 'savunma zinciri'

Ankara Adliyesi'nde avukatlar 'savunma zinciri' oluşturdu: “Savunma yoksa adalet de yok."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) , Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplumsal Hukuk, Hukukçu Dayanışması, Demokrasi İçin Hukukçular ve Adalet İçin Mücadele üyesi avukatlar, 'çoklu baro' sistemine karşı eylem yaptı. Ankara Adliyesi'nin beşinci katında bulunan Ankara Barosu odası önünde bir araya gelen avukatlar, tasarıyı protesto etmek için “savunma zinciri” oluşturdu.

Protesto eylemine Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri de destek verdi. Baro odası önünde yapılan açıklamada konuşan avukatlardan Denizcan Aydın, “Bu yasanın yurttaşları mahkeme salonlarında savunmasız, avukatları karakollarda, adliyelerde ve her alanda örgütsüz bırakmaktır. Biz bu tasarıya karşıyız. Çoklu sistem avukatları, savunmayı tasfiye etmeye yönelik bir girişimdir” dedi.

Yapılan açıklama ardından avukatlar ellerindeki uzun kurdeleyi tutarak uzun bir insan zinciri oluşturdu. Beşinci kattan başlayan savunma zinciri Adliye'nin birinci katına kadar uzadı.

Ellerinde “Savunma susturulamaz”, “Savunmayı savunuyoruz” ve “Yasaya geçit vermeyeceğiz” yazılı dövizleri taşıyan avukatlar, “Savunma susmadı, susmayacak” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

ÖLÜM ORUCUNDAKİ AVUKATLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Savunma zinciri oluşturan avukatlar ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkat çekmek için de “Aytaç, Ebru onurumuzdur” sloganı attı. Eylem daha sonra alkış ve sloganlarla sona erdi. (MA)