Erdoğan, Putin ve Ruhani arasındaki üçlü zirvede Suriye konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı Suriye konulu zirvede Erdoğan, "Yarım milyonu aşkın insanın hayatına mal olan bu musibetten en kısa zamanda kurtulmayı temenni ediyoruz" diyerek konuşmasına başladı. 'ABD'nin Suriye'ye yaptırımlarının hukuka aykırı olduğunu' söyleyen Putin, 'barışçıl diyalog oluşturulması için mücadele edilmesi gerektiğini' dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Astana formatında düzenlenen ve video konferans yoluyla gerçekleştirilen görüşmede, Suriye'deki son gelişmeler konuşuldu.

"Türkiye olarak salgınla mücadele sürecinde vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermenin yanında, dost ve kardeşlerimize de yardımcı olduk" diyerek açılış konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Yarım milyonu aşkın insanın hayatına mal olan bu musibetten en kısa zamanda kurtulmayı temenni ediyoruz. Astana formatındaki barış süreci, Suriye'de istikrar için önemli katkılar sağladı.

Bugünkü toplantımıza bu ivmeyi devam ettireceğimize inanıyoruz. Etnik kimliğine, kökenine, inancına bakmadan milyonlarca Suriyeliye kucak açtık. Gerektiğinde fiili müdahalede bulunarak insani dramın önüne geçtik. Komşumuz Suriye'nin bir an önce huzur ve istikrara kavuşması için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz. Bugünkü toplantımızı bu ideal yolunda atılmış bir adım olarak görüyoruz."

'Barışçıl diyalog oluşturulması için mücadele edilmesi gerektiğini' aktaran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib ve başka kentlerde gerilimin sürdüğüne dikkat çekti.

ABD'nin Suriye'deki gayrimeşru varlığının sona ermesi gerektiğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'İran'ın Suriye'nin yasal hükümetine desteğini sürdüreceğini' aktardı (HABER MERKEZİ)