'Sivas olayları' diyen valiye suç duyurusu

Sivas Katliamı'nda öldürülen Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, Sivas Valisi Salih Ayhan’ın, katliama "Sivas olayları" demesi üzerine suç duyurusunda bulundu

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Madımak Katliamı'nın 27. yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamalarda katliama “Sivas olayları” demesi üzerine suç duyurusunda bulunuldu. Sivas Katliamı’nda öldürülen Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa'nın Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, "Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör katliamlarından biri olan Sivas Katliamı'ndan 'Sivas olayları' diye bahsetmek ve bu katliamda katledilen insanların öldürüldüklerini bile söylemekten imtina ederek bu insanların 'vefat edenler' diye bahsetmek bu terör katliamının katliam olduğunu reddetmek anlamına gelir" ifadeleri yer aldı.

Evrensel'in haberine göre, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in o dönemde yapılan etkinliğin ev sahibi olduğu hatırlatılan suç duyurusunda, “Sivas Kültür Merkezi’ndeki programda konuşmacıydı. O dönem Sivas Valiliğinin ev sahibi olduğu bu etkinlik katliamla sonuçlandı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör katliamlarından biri olan Sivas Katliamı'ndan 'Sivas olayları' diye bahsetmek ve bu katliamda katledilen insanların öldürüldüklerini bile söylemekten imtina ederek bu insanların 'vefat edenler' diye bahsetmek bu terör katliamının katliam olduğunu reddetmek anlamına gelir. Bir terör katliamına katliam demeden 'olaylar' demek o katliamı masumlaştırmaya ve meşrulaştırmaya çalışmaktır. Sivas Valisi Salih Ayhan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” denildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Madımak Katliamı’nda vefat edenler için yapılacak olan anmaya pandemiyi gerekçe göstererek 100 kişilik sınırlama getirildiğini açıklamış ve "Olaylarda mağdur olan veya vefat eden vatandaşlarımızın birinci derece yakınları, geçmiş yıllarda düzenleme komitesinde görev alanlar, siyasi parti il başkanı veya temsilcileri, düzenleme kurulunca belirlenecek isimleri, valilik makamına bildirecekler. İdarece izin verilen etkinlik alanında, sosyal mesafe kuralını uygulamak amacıyla, düzenleme kurulu tarafından gerekli yasal işaretlemeler yapılacak" ifadelerini kullanmıştı.(Kaynak)