Barolar 3 Temmuz’da Savunma Mitingi yapacak

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifinin Meclis’e gelmesinin ardından 4 Temmuz’da yapılacak ‘Savunma Mitingi’ 3 Temmuz Cuma gününe alındı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - AK Parti’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi öngördüğü ‘çoklu baro’ düzenlemesini Meclis Başkanlığı’na sunmasının ardından aralarında Ankara, Antalya, İzmir’in de bulunduğu baro başkanları basın açıklaması yaptı. Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melik Derindere tarafından yapılan açıklamada, barolara yönelik hazırlanan yasa teklifinin hukuksal anlamda bilgi sahibi olmayan kişilerce hazırlanıldığına dikkat çekildi.

'TBB VE 80 BARO BU DÜZENLEMEYİ İSTEMİYORUZ'

Baroların siyaset yaptığına ilişkin söylemlerin aksine asıl ‘çoklu baro sistemi’nin baroları siyaseten böleceğini, ayrıştıracağını ifade eden Derindere, “Baroların siyasallaşması ya da daha doğru bir deyişle kutuplaşmasının asıl şimdi önü açılmaktadır. Çoklu baro sınırı olarak 5 bin sayısının neye göre belirlendiği ve hangi ölçütlere göre 2 bin avukata ayrı baro kurma hakkı verildiği ise hiçbir biçimde ortaya konulmamaktadır. 80 baro ve TBB’nin iki ayrı açıklamasına ve baro başkanlarının çoklu baroya karşı Ankara’ya yürümüş olduğunun bilinmesine, hatta baro başkanları tarafından mecliste bu durumun açıkça bildirilmesine rağmen hukukçuların desteğinin alındığını ifade ediliyor. 80 Baro olarak biz çoklu baroyu istemiyoruz, bu düzenleme peki kimin için ve ne maksatla yapılmaktadır” dedi.

TÜM AVUKATLAR ANKARA'YA ÇAĞRILDI

Söz konusu yasa değişikliği teklifinin Meclis’e gelmesinin ardından 4 Temmuz’da yapılacak ‘Savunma Mitingi’nin de 3 Temmuz Cuma günü yapılacağını duyuran Derindere, şunları söyledi:

“Biz 19 Mayıs ve 1 Haziran açıklamaları ile 19-22 Haziran Ankara Yürüyüşü’nde çoklu baro uygulamalarına tümden karşı olduklarını açıklayan ve hazırlıkların sona erdirilmesini isteyen baro başkanları olarak siyasi iktidara bu bölme ve parçalama projesinden vazgeçmesi, demokratik kamuoyuna halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkarak, barolarına sahip çıkmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.Bizler Türkiye’nin Baroları olarak 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14.00’da Barolarımıza kayıtlı tüm meslektaşlarımızı Ankara’da yapılacak Büyük Savunma Mitingi’ne davet ediyoruz.”

MİTİNG ANITPARK'TA YAPILACAK

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada mitingin Anıtpark’ta yapılacağı duyurularak, “Barolarımızın bölünmesine, içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine karşı, meslek yeminimizden gelen sorumluluğumuz gereği, tüm meslektaşlarımızı ‘Büyük Savunma Mitingi’ için 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14:00 de Anıtpark’a bekliyoruz” denildi. (DUVAR)

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz istifa ettiSamsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz istifa etti

Barolara dair yeni düzenleme neler getiriyor?Barolara dair yeni düzenleme neler getiriyor?