Doku ailesinin avukatı: Abakarov'un 'Mama' ile yazışmalarından Gülistan çıkacak

Dersim’de 177 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, yalan ifade veren baş şüpheli Zainal Abakarov'un telefonunda 'Mama' diye kayıtlı kişiyle yazışmalarının incelenmemesine dikkat çekti. Çimen, "Göreceksiniz o yazışmada Gülistan ile ilgili veriler ortaya çıkacak" dedi. Çimen, Sarı Saltuk Köprüsü’ndeki görüntünün de olayın aydınlatılmasında önemli olduğunu vurguladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dersim'de kaybolan ve 177 gündür haber alınmayan 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, Sarı Saltuk Köprüsü’nde kaydedilen görüntülerin olayı aydınlatacağını, şüpheli Zainal Abarakov'un 'Mama' diye kaydettiği kişiyle yazışmalarından da Doku ile ilgili veriler çıkacağını söyledi.

Evrensel'den Arjin Dilek Öncel'in haberine göre, avukat Çimen, soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Zainal Abakarov ve ailesiyle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmadığını aktardı.

'ABARAKOV YALAN İFADE VERDİ'

Doku’nun kaybolmadan bir gece önce öğretmenine Zainal Abakarov'un evinde darp edildiğini, zorla bir araca bindirilmek istendiğini ve olay yerine gelen polislerin şüphelinin evinde arama yaptığı anlatımlarını aktaran Çimen, “Zainal Abarakov’un üzerinde kimlik olmamasından kaynaklı polisler evinde arama yapıyor. Daha sonra şüphelinin polis olan babası geliyor” diyerek, şüphelilerin ilk ifadelerinde bu olaydan söz etmediğini hatırlattı. Çimen, Abarakov’un yalan ifade verdiğini söyledi.

KÖPRÜ GÖRÜNTÜSÜ VE GÖRGÜ TANIKLARI

Ali Çimen, Gülistan Doku'nun Sarı Saltuk Köprüsü’nde çekilen ve bilirkişiye gönderilen görüntülerin olayı aydınlatacağını söyledi.

Gülistan Doku'nun son olarak Sarı Saltuk köprüsünde görüldüğüne ilişkin görüntü kaydı ortaya çıkmıştı.

Doku’nun intihar ettiğine dair ortaya atılan iddiaların çürütüldüğünü belirten Çimen, Pertek Karayolu’nda ilerleyen bir kişinin araç kamerasına yansıyan ve Doku’ya ait olduğu iddia edilen görüntüden sonra, Doku’nun şehir merkezine doğru ilerlediğine dair görgü tanıklarının olduğunu dile getirdi.

'SUÇU ÖRTMEK İÇİN FAİLİ 'MAMA' DİYE KAYDEDEBİLİR'

Dosyadaki baş şüpheli Zainal Abakarov'un telefonuna 54 gün sonra el konulduğunu anımsatan Çimen, Abakarov'un “mama” olarak kaydettiği kişi ile yaptığı Rusça mesajlaşmasının “özel mesajlaşma” denilerek incelenmemesinin kabul dilemez olduğunu vurguladı. Avukat Çimen, bu görüşmenin raporlara yansıması için gerekli itirazları yaptıklarını, 'görevi kötüye kullanmaktan' görevliler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Çimen, şüphelinin “mama” ile yaptığı mesajlaşmaya ilişkin, “O görüşme en kısa zamanda rapora yansıyacak. Çünkü bunun kararını verecek olan mahkemelerdir. O talimata göre bu incelemenin yapılması gerekirdi. Göreceksiniz o yazışmada Gülistan ile ilgili veriler ortaya çıkacak. Bu öyle sıradan yapılmış bir hata değildir. Bu aynı zamanda kötü niyeti de doğurur. Suçlular suçunu örtmek için suç failini ‘mama’ diye kaydedebilir” diye konuştu.

Gülistan Doku'nun kaybolmadan önceki son görüntüleriGülistan Doku'nun kaybolmadan önceki son görüntüleri