Osman Kavala: Belgesiz, dayanaksız zorla burada tutuluyorum

Silivri Cezaevi'nde tutulan Osman Kavala, kendisini ziyaret eden CHP Milletvekili Utku Çakırözer'e "Hakkımda açılmış üç soruşturmanın hiçbiri hukuken beni burada tutmaya yetmiyor. Bugüne kadarki tutuklama kararlarında savcı yüzü görmüş değilim" dedi. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise açlık grevindeki avukatların adil yargılanma taleplerinin karşılanması çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi'nde tutulan Osman Kavala ve Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile görüştü. Yaklaşık üç yıldır cezaevinde bulunan Kavala, hakkındaki üç soruşturmanın da hukuken kendisini hapiste tutmaya yetecek nitelikte olmadığını yineledi. Kozağaçlı, açlık grevindeki avukatların adil yargılanma taleplerine kulak verilmesi çağrısında bulundu. Kavala ve Kozağaçlı, salgın döneminde bulundukları 9 nolu cezaevinde vaka yaşanmadığının kendilerine bildirildiğini söylerken, aynı kampüs içindeki 7 ve 8 nolu cezaevlerinde 100’ün üzerinde Covid vakası yaşandığı iddiasını dile getirdiler.

Çakırözer'in cezaevi ziyaretine ilişkin T24'te yer alan haberde, Gezi eylemlerini organize etmekle suçlandığı davada beraat etmesine rağmen tahliye edilmeyen işinsanı Osman Kavala'nun şunları söylediği belirtildi:

“Üç yıldır buradayım. Zincirleme dosyalarla tutukluluğum sürdürülmeye çalışılıyor. Hakkımda açılmış üç soruşturmanın hiçbiri hukuken beni burada tutmaya yetmiyor. Bugüne kadarki tutuklama kararlarında savcı yüzü görmüş değilim. Hakimin karşısına çıktığım tek dosya olan Gezi Davası’nda beraat ettim. O bitti 15 Temmuz davası dediler, İkinci dosyayı çıkardılar. Ondan da yargı reformu kapsamında tahliye kararı çıktı. Şu andaki tutukluluğumun gerekçesi olan, yeni üretilen casusluk suçlamasının da içi boş. Orada da yeni bir delil konmadığı için bu dosya da AİHM’nin ilk iki dosya ile ilgili verdiği ihlal kararı kapsamına girmekte. Yani derhal tutukluluğumun sonlandırılması gerekli. Ama dinleyen kim!”

KOZAĞAÇLI: TEK TALEPLERİ ADİL YARGILANMAK

Selçuk Kozağaçlı

Kozağaçlı ise görüşmede, “Çağdaş Hukukçular davasında mahkemede hiçbir şekilde adil yargılanmadık. Savunma hakkımızı kullanamadık. Şu anda dosyamız Yargıtay’da. Normal koşullarda bu davanın mutlaka bozulması gerekir. Kararın bozulması sürmekte olan ölüm oruçlarının bitmesine olumlu etki yapacaktır.. Ölüm orucundaki arkadaşlarımızın tek talebi bu, yani adil yargılanmak istiyoruz. Durumları kaygı verici aşamaya geldi. Onların yaşaması için herkes üzerine düşeni yapmalı ” dedi. (HABER MERKEZİ)