Başak Demirtaş'a cinsiyetçi saldırı ve tehditte bulunan kişi bir gün sonra serbest bırakılmış

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş hakkında Twitter'da yaptığı paylaşım gerekçesiyle tutuklanan Vedat M. isimli kişi yapılan itiraz üzerine tahliye edilerek hakkında ev hapsi kararı verildi. Vedat M. ifadesinde, paylaşımı yaptığı sırada alkollü olduğunu ileri sürerek, “şehitlere ve şehit eşlerine yapılan hakaretlere bir nevi karşılık vermek” amacıyla paylaşımı yaptığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Deniz Tekin

DİYARBAKIR - Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a Twitter hesabından cinsiyetçi saldırıda ve tehditte bulunan 36 yaşındaki Vedat M., 16 Haziran’da Sakarya’da tutuklanmış, aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan V.Y. ise serbest bırakılmıştı. Çıkarıldığı Sakarya 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nde “Suç işlemeye alenen tahrik etme” suçlamasıyla tutuklanan Vedat M.'nin de tutuklandıktan bir gün sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı. M.'nin avukatının tutuklama kararına karşı yaptığı itirazı inceleyen Sakarya 1. Sulh Ceza Hâkimliği, tahliyesine karar vererek, hakkında evden ayrılmama şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi. Karar ile birlikte tahliye olan Vedat M. ev hapsinde kalacak.

'PAYLAŞIMI YAPTIĞIMDA ALKOLLÜYDÜM'

Ötey yandan kendi adına kayıtlı “@VedatMuti7” Twitter hesabından Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi saldırıda bulunduğu tespit edildikten sonra gözaltına alınan Vedat M.'nin, 16 Haziran’da savcılıkta verdiği ifadeye Gazete Duvar ulaştı. Vedat M. ifadesinde, suçlama konusu yapılan paylaşımı yaptığı sırada alkollü olduğunu, "askerlere ve şehitlere hakaret edilmesine kızdığı için" bu paylaşımı yaptığını ileri sürerek kendisini şöyle savundu: “Bana sormuş olduğunuz '@VedatMuti7' Twitter hesabı 2019 yılında açtığım ve o zamandan beri paylaşımlara açık bir şekilde kullandığım sosyal medya hesabımdır. Cep telefonumdan şifresiz bir şekilde doğrudan bu hesaba giriş yapabilmekteyim. Suça konu paylaşımla alakalı sosyal medyada gezerken Selahattin Demirtaş ile alakalı özgürlüğüne ilişkin kampanya başlatılması üzerine açılan hashtag (konu başlığı) içeriğine girdim. Bu sırada 2 şişe bira içmem nedeniyle alkollüydüm. Bu başlık altında yapılan yorumları incelediğimde askerimize, şehitlerimize hakaretler edildiğini gördüm. Bunun üzerine öfkelenerek internette bulduğum suça konu paylaşımı herhangi bir ekleme yapmadan doğrudan paylaştım. Paylaştığım sırada eşine hakaret içerikli olduğunu bilmiyordum. Dikkat etmemiştim. Bu paylaşımın sonrasında bu nedenle sildim. Okumadan paylaşım yaptığım için pişmanım. Ben kesinlikle suça tahrik amacıyla bu paylaşımı yapmadım. Benim hatam paylaşımın içeriğine dikkat etmemem oldu. Üzerime atılı suçlamaları bu şekilde kabul etmiyorum” dedi.

SAVUNMA: MANEVİ DUYGULARI KABARDI

Şüpheli Vedat M’nin avukatı ise savunmasında özetle müvekkilinin paylaşımının maksadını aştığını ancak hiçbir siyasi partiyi hedef almadığını ileri sürerek, “Tamamen o anda şehitler ile ilgili şehitler ile alakalı hakaret içerikli sözleri görmesi üzerine manevi duyguları kabardığından böyle bir paylaşımda bulunmuştur” iddiasında bulundu.

Aynı gün tutuklama talebiyle sevk edildiği Sakarya 3. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunun ardından, “Suç işlemeye alenen tahrik etme” suçundan tutuklanan şüpheli Vedat M. hakimlikteki ifadesinde ise, “Ben olay günü alkol almıştım. Alkolün etkisiyle o paylaşımı yaptım. Zaten yapmış olduğum paylaşım da internette olan hazır paylaşımlardandı. Böyle bir paylaşımı yapmamdaki amaç sosyal medyadan görmüş olduğum şehitlere ve şehit eşlerine yapılan hakaretlere bir nevi karşılık vermekti. Paylaşımı yaptıktan sonra hemen sildim. Ancak ben silmeden önce ekran görüntüsünü alıp bu paylaşımı yaymışlar. Suç işleme kastım yoktur. İfadem alındıktan sonra serbest bırakılmayı talep ediyorum” dedi.