Emniyet: Avukatlara mevzuata uygun davrandık

Emniyet Genel Müdürlüğü, baro başkanlarının Ankara girişinde durdurulmasının yasal olduğunu savundu: "Yürüyüşü yapmak için ısrar eden ve bir süre şehirler arası karayolunu trafiğe kapayan grup, mevzuata uygun şekilde davranılmak suretiyle kenara çekilerek yolun trafiğe açılması sağlanmıştır."

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, baro başkanlarının Ankara'ya 300 metre kala durdurulması ve kente girişlerinin 26 saat engellenmesiyle ilgili ikinci bir açıklama yaptı.

Kamuoyunda bazı kesimler tarafından polisin yetkisini aştığı ve yürüyüşün yasalara aykırı olarak engellendiği şeklinde ifadelerin yer aldığının belirtildiği açıklamada, yürüyüşün yasalara aykırı olarak engellendiği iddiasının hukuki dayanaktan yoksun olduğu, bunun tamamen bilgi eksikliği veya kasıtlı olarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Şehirler arası yollarda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü yapılamayacağı” ile mevcut pandemi tedbirleri ve il hifzissihha kurullarının aldığı kararlar kendilerine hatırlatılarak yürüyüşe müsaade edilmeyeceği ancak gelmiş oldukları araçlarla şehre girebilecekleri, Anıtkabir ya da bir başka mahale gitmeleri hususunda kendilerine yardımcı olunacağı belirtilmiştir. Buna rağmen yürüyüşü yapmak için ısrar eden ve bir süre şehirler arası kara yolunu trafiğe kapayan grup, mevzuata uygun şekilde davranılmak suretiyle kenara çekilerek yolun trafiğe açılması sağlanmıştır” denildi. (DUVAR)