Direniş sonuç verdi: Baro başkanları yürüdü

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören yasa değişikliğine karşı bulundukları illerden Ankara'ya yürüyen ama kente girişine izin verilmeyen baro başkanlarının oturma eylemi sonuç verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakere sonunda avukatların 200 metre topluca yürüyecek ardından araçlarla Anıtkabir'e gitmesi yönünde uzlaşıldı. Başkanların yürüyüşü başladığında polisler etraflarında etten duvar ördü. Anıtkabir'i ziyaret eden başkanlar mücadelenin süreceği mesajını verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - AK Parti'nin 'çoklu baro', 'nispi temsil' içeren yasa değişikliği hazırlıklarına karşı bulundukları illerden Ankara'ya 'Savunma Yürüşü' başlatan baro başkanları, dün kent girişinde güvenlik güçleri tarafından engellendi. Polis müdahalesini protesto etmek için oturma eylemi yapan baro başkanları, geceyi polis tarafından çember altına alındıkları Eskişehir yolu üzerindeki bir inşaatın şantiyesinde geçirdi.

Bugün öğlen saatlerinde gelen bilgiye göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan müzakere sonuç verdi. Buna göre, avukatlar, 200 metre topluca yürüyeceği, 200 metre sonra ise araçlara binilerek Anıtkabir'e gidileceği bilgisi verildi. Bir süre sonra yürüyüş başladı. Baro başkanları güvenlik güçlerinin etten duvarı içinde yürüyüşe geçti.

Baro başkanları, dün akşam başlayan ve yaklaşık 2 saat süren şiddetli yağmura karşı yağmurluk, çöp poşetleri ve şemsiyeler ile korunurken, avukatlar için gece getirilen battaniyeler içeri alınmadı, avukatların sandalye talepleri karşılanmadı.

BASIN İÇERİYE ALINMIYOR

Sabah saatlerinden itibaren baro başkanlarının bulunduğu alanı abluka altına alan polis, çevik kuvvet araçları ile avukatların çevresini sararak alandan görüntü alınmasını engelledi. Alanın etrafına çok sayıda Ankara Emniyetine ait araç yerleştirilirken, güvenlik koridoru yaklaşık 300 metre genişletildi. Baro başkanlarına destek için gelenler ve basın mensupları içeriye alınmadı. Meslektaşlarına destek için eylem alanına gelen avukatlar, yolun orta refüjünden el sallayarak dayanışma gösterdi.

BAROLARIN YOL HARİTASI

Sabah saatlerinde polis tarafından çembere alınan alana girmek isteyen Bilecik Barosu Baskan Yardımcısı Hasan Şahin, polislerin sert müdahalesi ile karşılaştı. Baro başkaları araya girdikten sonra ancak avukat içeriye alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini belirten baro başkanlarının gündeminde duruşmaların ve CMK hizmetlerinin durdurulması, yapılan muameleye karşı yargı yoluna gidilmesi gibi eylem fikirleri bulunuyor

ANTALYA BAROSU'NDAN ÜÇ KURUMA 'İŞKENCE-EZİYET' DAVASI

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, geceyi zor şartlar altında geçirdiklerini, içeriye sandalye ve battaniyelerin alınmadığını söyledi. Fiili bir gözaltı, tecrit koşulları altında hukuksuz bir ortamın bulunduğunu ifade eden Balkan, Antalya Barosu olarak İçisleri Bakanlığı başta olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Valiligi hakkında 'İşkence, Eziyet', 'Kötü muamele', 'Görevi kötüye kulkanmak' suçlarından dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.

MERSİN BAROSU BAŞKANI: KARARLIYIZ

Eylemde ikinci günlerini değerlendiren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise, "Dünden bu yana yapılan muameleye bakıldığında ülkem adına üzülüyorum. Sadece Ankara'ya yürümek istedik. Alınan önlemlere, uygulanan politikalara bakıldığında sanırsınız içeride baro başkanları değil de 60 terörist var. Ancak kararlıyız, eyleme devam edeceğiz" dedi.

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan da karşılaştıkları durumu, "Tarikat cübbesiyle kozmik odasına girilen Ankara'ya avukat cübbesiyle giremedik" sözleri ile anlattı.

Öğlen saatlerinde ise avukatların yürümesine izin verildi. Basın mensuplarının görüntü çekmesi engellenmeye çalışıldı. Polis gazeteciler ile baro başkanları arasında etten duvar ördü. Gazeteciler ile Çevik Kuvvet polisleri arasında arbede yaşandı.

ANITKABİR'E GİTTİLER

Ankara’ya girişleri polis barikatları ile engellenen baro başkanları 26 saatlik direnişin ardından Anıtkabir’e gitti. Anıtkabir'e aslanlı yol üzerinden giriş yapan baro başkanları, protesto ettikleri TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu yürüyüş kortejine almadı.

Cuma gününden bu yana süren yürüyüşü Anıtkabir'de sonlandıran baro başkanları, taleplerini TBMM'ye iletmeyi hedefliyor.

Baroların sırtını döndüğü başkan: Terörize ettinizBaroların sırtını döndüğü başkan: Terörize ettiniz

Herkes terörist, ben kahraman avukat!Herkes terörist, ben kahraman avukat!

Akşener ve Yavaş'tan baroları ziyaretAkşener ve Yavaş'tan baroları ziyaret

Mansur Yavaş'tan baro başkanlarına çorba ve yağmurlukMansur Yavaş'tan baro başkanlarına çorba ve yağmurluk

İzmir Barosu: Asla teslim olmayacağızİzmir Barosu: Asla teslim olmayacağız

Baro başkanlarının üzerine yürüdü: Malımın içindesinizBaro başkanlarının üzerine yürüdü: Malımın içindesiniz

CHP'den baroların engellenmesine tepki: Yargı tarihinde kapkara bir günCHP'den baroların engellenmesine tepki: Yargı tarihinde kapkara bir gün

Feyzioğlu: Baro başkanlarının yürüyüşüne izin verilmeliFeyzioğlu: Baro başkanlarının yürüyüşüne izin verilmeli

Başkanlığı haklılığa tercih edenlerBaşkanlığı haklılığa tercih edenler

Kendisini kayyım atayan Barolar Birliği BaşkanıKendisini kayyım atayan Barolar Birliği Başkanı