YKS'ye Covid-19'lular ayrı binalarda girecek

ÖSYM Başkanı Halis Aygün hafta sonu yapılacak YKS ile ilgili bilgi verdi: Adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen aday, maske, siperlik ve dezenfektanı ile sınava gelebilecek. Covid-19 şüpheli, tanılı veya temaslı adaylar ayrı salonlarda sınava alınacak, bu adayların durumunu ÖSYM'ye bildirmesi gerekiyor. Sonuçlar 28 Temmuz'da açıklanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Üniversiteye giriş sınavları bu hafta sonu yapılacak. Sınavlarda uygulanacak kuralları ve korona virüsü önlemlerini ÖSYM Başkanı Halis Aygün açıkladı. Aygün, Covid-19 şüpheli, tanılı veya temaslı adayların durumlarını bildirmesini istedi.

YKS GÜNLERİ VE SÜRELERİ

YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak. Adaylara 165 dakika süre verilecek. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayıp 180 dakika olacak. Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran'da saat 15.45'te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek.

Bu yılki sınava 2 milyon 437 bin 119 aday başvurdu. TYT için geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldı. Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi.

OKULLAR DEZENFEKTE EDİLECEK

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, korona virüsüne karşı aldıkları tedbirlere ilişkin şunları söyledi: "Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. YKS'nin her oturumunda, korona virüsü önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecekler."

'AİLELER ÇOCUKLARINI BEKLEMESİN'

"Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak görevliler maskelerini çıkarmayacaklar. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve ayrılmaları önem arz ediyor."

COVID-19 İÇİN AYRI SALONLAR

"Covid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Covid-19 tanısı konulmuş adaylar, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan adaylar, Covid-19 vakası ile teması olup karantina sürecinde olan adaylar ve Covid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığına iletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecekler."

ADAYLAR SABAH 10.00'DAN SONRA BİNALARA ALINMAYACAK

"Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. T.C kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacak. YKS sonuçları, 28 Temmuz 2020'de açıklanacak. (HABER MERKEZİ)

Etiketler ösym YKS TYT ydt Covid-19