Hulusi Akar: Fransa'nın gemi tacizi iddiası tamamen gerçek dışı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türk donanmasının Fransız gemisini taciz ettiği" iddiası yalanladı. "Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir" diyen Akar, belgelerin NATO karargahındaki yetkililerle paylaşıldığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

NATO Savunma Bakanları toplantısının ikinci defa telekonferans yöntemi ile yapıldığı hatırlatılarak, toplantıya yönelik değerlendirmesi sorulan Hulusi Akar, bununla ilgili Bakanlığın internet sitesinden açıklamaların yapıldığını anımsattı.

Akar, toplantıda savunma ve caydırıcılık konuları ile bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alındığını aktardı.

'KORONADA İKİNCİ DALGA ÖNLEMLERİ İÇİN MUTABAKAT SAĞLANDI'

Toplantıda ayrıca korona virüsü (Covid-19) salgını kapsamında alınan tedbirlerin de bir kez daha gözden geçirildiğini dile getiren Akar, "İkinci dalgaya karşı alınabilecek önlemler konusunda mutabakat sağlandı. Milli olarak aldığımız tedbirler, üretim kabiliyetimiz, dost ve müttefik ülkelere verdiğimiz destek vurgulandı" diye konuştu.

Fransa'nın NATO görevine katılan bir geminin Türk gemileri tarafından taciz ediliği iddiasını sorulan Akar, şunları söyledi:

"Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye'nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı."

'BAZI MÜTTEFİKLERİMİZ SUNİ GÜNDEM YARATIYOR'

"Bazı müttefiklerimizden siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde suni gündem yaratmak yerine mevcut usul ve esaslar çerçevesinde ittifakın dayanışma ruhuna uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Biz daima diyalog ve koordinasyondan yanayız" diyen Akar, "Ayrıca NATO yetkililerinin denizcilerimizin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımından dolayı da teşekkür ettiklerini de hatırlatmak isterim. Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içerisindeki görev ve yükümlülüklerinin bilincinde hareket etmiş ve etmektedir" ifadelerini kullandı.

Fransa, Akdeniz'de NATO görevine katılan "Courbet" isimli geminin, Libya'ya silah taşıdığından şüphelenilen bir gemiyi denetlemek istediğini fakat gemiye eşlik eden Türk gemilerinin Courbet gemiyi taciz ettiğini iddia ediyor. Türk gemilerinin üç kez radar kilitlediğini öne süren Fransa, Türkiye'yi NATO'ya şikayet etti. (ANKARA/AA)