Karaismailoğlu: Dış hat uçuşları kademeli artırılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, korona virüsü nedeniyle durdurulan ve yeniden başlayan yurt dışı uçuşlarının kademeli olarak artacağını söyledi. Karaismailoğlu, "Bugün itibarıyla Hollanda, Almanya ve İngiltere ile 15 Haziran’da ise 9 ülke ile 15 noktaya uçuşlar yapılacak" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, korona virüsü (Covid-19) salgını tedbirlerindeki normalleşme adımları hakkında yazılı açıklama yaptı.

Yurt dışı seferlerini bugün itibarıyla bazı ülkeleri kapsayacak şekilde kademeli olarak yeniden başladığını aktaran Adil Karaismailoğlu, risksiz ülkelerle tarifeli uçuş operasyonları yapılacağını belirtti.

Havalimanlarının Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda sertifikalandırıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, şu ana kadar 53 havalimanının salgın önlemleri alındığını ve güvenli bir şekilde hizmet verileceğini ifade etti. Karaismailoğlu, uluslararası uçuşlarda da diğer ülkelerle söz konusu sertifika tedbirlerinin paylaşıldığının altını çizdi.

'15 HAZİRAN'DA 9 ÜLKEYE UÇUŞ YAPILACAK'

Uluslararası uçuşların karşılıklı açılmasıyla ülkelerle mutabakatların yapılmasının devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, "Yurt dışı seferlerini başlattığımız ilk gün Hollanda, Almanya ve İngiltere ile 15 Haziran’da ise 9 ülke ile 15 noktaya uçuşlar yapılacak. Mutabakatlarımız sürdükçe de uçuş yapılan nokta ülke ve nokta sayısını kademeli olarak artıracağız" ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, salgınla mücadelede önemli eşiğin geride kalması nedeniyle uluslararası uçuş yapan ülke sayısının hızla artacağına inandığını, özel şirketlerin uçuş planlamasının da ayrıca devam ettiğini söyledi.

Yurt dışı uçuşları başladıYurt dışı uçuşları başladı

'TÜM YOLCULAR MUAYENE EDİLECEK'

Karaismailoğlu, kuralların en başında tüm yolcuların havalimanlarında ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve geliş uçuşlarında yolcu bilgi formu doldurmaları gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"Tüm gelen yolcularımız muayene edilecek ve semptom gösterenler test edilecek. Bu prosedür uçuş öncesinde ve esnasında hava yolu tarafından yolculara duyurulacak. Testi pozitif çıkan yolcular ülkeye kabul edilmeyecek ve deporte edilecek. Tüm uçuşlarda hava yolları SHGM tarafından yayımlanan hava yolu ve havalimanı salgın rehberindeki kurallara uyacak. Uçuş başlatılacak ülkeler için verilecek uçuş izinleri Sağlık Bakanlığı ile koordine edilecek." (ANKARA/AA)