Adalet Bakanlığı'nda Timtik ve Ünsal'ın için görüşme yapıldı: Ölümler olmamalı

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Adalet Bakanlığı’yla görüşme yapıldı. Eski milletvekili ve hukukçu Hüseyin Aygün, Ankara Barosu'ndan iki avukatla birlikte yaptıkları görüşmeye ilişkin "Not aldılar, 'ölümler olmamalı' dediler" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adil yargılanma talebiyle 5 Şubat'ta başladıkları açlık grevini 5 Nisan'da ölüm orucuna çeviren tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nda görüşme yapıldı.

Eski milletvekili, hukukçu-yazar Hüseyin Aygün, Ankara Barosu’ndan avukatlar Doğan Erkan ve Ertuğrul Cem Cihan ile beraber bugün ölüm orucundaki avukatların durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Aygün görüşme sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Adalet Bakanlığı'ndaki görüşmemiz az evvel bitti. Aytaç ve Ebru'nun sağlık durumları, Yargıtay 16. CD elindeki dosyadaki usuli ve esaslı hukuka aykırılıklar, ölüm orucunun nasıl bitirileceği hususlarını aktardık. Not aldılar, ‘ölümler olmamalı’ dediler. Bilginize..” dedi.

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın bulunduğu ÇHD üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınıp tutuklanmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edilen avukatlar hakkında tahliye kararından 24 saat geçmeden tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmişti. Tahliye edilen 6 avukat serbest bırakılmalarından bir gün sonra yeniden tutuklandı. Kısa bir süre sonra ise tahliye kararı veren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Alpar, İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne, aynı mahkemenin üye hâkimi Serkan Baş ise İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sürgün edildi.

Yapılan yargılama sonucu mahkeme heyeti, 18 avukata "örgüt üyeliği" ve "örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası verdi. Avukat Ebru Timtik “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. (HABER MERKEZİ)