11 soruya tek cümlelik yanıt: Mevzuata uygun

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanlığı'na Burdur'daki askeri bir kışlayla ilgili 11 soruluk bir önerge verdi. Askerler arasında ayrımcılık yapıldığı, uyuz hastalığının görüldüğü, hijyen sorunları yaşandığı gibi konuları da kapsayan soru önergesine Milli Savunma Bakanlığı'ndan tek cümlelik yanıt geldi: "Tüm işlemler mevzuata uygundur."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, geçtiğimiz aylarda Burdur'daki askeri bir kışlada kendisine iletilen iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a sordu. İddialar arasında alay komutanının bir MHP'li vekilin yeğenine diğer askerlerden farklı davrandığı ve koğuşta çıkan uyuz vakaları da vardı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Gergerlioğlu'nun sorduğu 11 soruluk önergeye işlemlerin mevzuata uygun olduğu yanıtını vermekle yetindi.

Burdur'da geçtiğimiz Mart ayında askerlik yapan bir kişi kışlada yaşadıklarını Gergerlioğlu'na iletti. Söz konusu kişi Gergerlioğlu'na yazdığı mektupta şunları söyledi: “Teslim olduktan 10 gün sonra duş alabildik. Bizim bölükte 500 asker vardı. Sıcak su sadece beş dakika akardı. Yatak örtüleri sapsarı olmuştu. Şartlardan dolayı defalarca firar edenler oldu. Alay komutanı herkese eşit davranmıyordu. Çünkü orada MHP'li bir vekilin yeğenine bile farklı davrandılar...”

TEK CÜMLELİK YANIT...

Gergerlioğlu bu iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a sorduktan 2 buçuk ay sonra yanıt alabildi. Akar 11 soruya tek cümlelik, “Belirtilen iddialar hakkında yapılan idari tahkikat neticesinde tüm işlemlerin mevcut mevzuata uygun yürütüldüğü tespit edilmiştir” yanıtını verdi.

Gergerlioğlu'nun Akar'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergedeki 11 soru şöyleydi:

1 - Bu iddialar hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

2 - Burdur'da askerlerin hastalık neticesinde çok zor şartlarda olduğu iddiaları doğru mu? Bu şekilde uyuz vakalarının görüldüğü başka kışlalar var mı?

3 - Askerlere sıcak suyun sadece sabaha yakın 4.30'da verilmesinin sebebi nedir?

4 - Hijyene dikkat edilmediği ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığı iddiası doğru mu? Bu iddia doğruysa sorumlular hakkında bir soruşturma başlatıldı mı?

5 - Şartlar nedeniyle Burdur'dan firar eden askerlerin olduğu doğru mu?

6 - Bir milletvekilinin yeğenine farklı muamele gösterildiği doğru mu? Bu iddia doğruysa askerlerin arasında ayrımcılık yapan rütbeliler hakkında açılmış bir soruşturma var mı?

7 - Alay komutanının askerler arasında ayrımcılık yaptığı iddiası doğru mu? Bu iddia doğruysa açılan bir soruşturma var mı?

8 - Yukarıdaki kışlalar gibi başka kışlalar var mıdır? Varsa bu kışlalar hangileri?

9 - Son beş yıl dışında silahlı çatışma dışında hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?

10 - Son beş yıl içerisinde zorunlu askerlikten firar eden asker sayısı kaçtır?

11 - Son beş yıl içerisinde askerlere elverişsiz raporu alan asker sayısı kaç?

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da CHP’li Orhan Sümer’in önergesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşmasının linkini göndererek yanıt vermişti. Albayrak son olarak İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu’nun soru önergesini de bir internet linki göndererek yanıtlamış, gönderilen linke ise erişelememişti.