Camiden 'Çav Bella' çalınmasını paylaşan Banu Özdemir'e 3 yıl hapis istemi

İzmir’de camiden Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanıp bir hafta sonra tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkında, 3 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'de Çav Bella çalınmasının görüntülerini paylaşan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir 17 Eylül'de hakim karşısına çıkacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Banu Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre  iddianamade Özdemir’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede Özdemir'in paylaştığı videoya gelen tepkilere “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi bir çok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” diye yanıt yazdığı belirtildi.

İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşım, “ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanırken, “şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. İddianamede Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.

Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ “Müvekilimin paylaşımlarında suç unsuru bulamayan iddia makamı niyet okuyarak suç yaratmaya çalışmaktadır” dedi.