İBB araçları 1 Haziran'da tam kapasite çalışacak

İBB, Covid-19 salgınının ardından normalleşmenin başlayacağı 1 Haziran için tüm önlemleri aldığını duyurdu. İBB'den yapılan açıklamada, "İETT, metro, metrobüs, deniz ulaşımı ve Büyük İstanbul Otogarı’nda alınan tedbirlerle İstanbul’da hayat, mart ayı öncesindeki normal seyrine dönecek" denildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Covid-19 pandemisinin ardından normalleşmenin başlayacağı 1 Haziran için aldığı önlemleri bir açıklamayla duyurdu. İBB'den yapılan açıklamada, "İETT, metro, metrobüs, deniz ulaşımı ve Büyük İstanbul Otogarı’nda alınan tedbirlerle İstanbul’da hayat, mart ayı öncesindeki normal seyrine dönecek" denildi.

EMEKLİ PERSONELDEN DESTEK

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kentin en önemli ulaşım ayaklarından biri olan İETT, 6 bin 100 araçlık filosuyla 1 Haziran’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak. 3. havalimanının açılmasıyla birlikte de üç farklı noktadan havaalanına seferler düzenlenecek. Covid-19 sebebiyle raporlu şoförlerden dolayı azalan personel açığı, 400 emekli eski şoförlerle kapatılıyor. Bu süreçte destek olan şoförler, günlük yevmiye usulüne göre ücret alacak.

Deniz ulaşımında Şehir Hatları A.Ş, her gün 16 vapur, 2 arabalı vapur ile 26 iskeleye toplam 299 sefer yapacak. Seferler, Üsküdar-Karaköy-Eminönü, Kadıköy-Karaköy-Eminönü, Kadıköy-Beşiktaş, İstanbul-Adalar, Haliç Hattı, Sarıyer-Rumeli Kavağı-Anadolu Kavağı, İstinye-Çubuklu arabalı, Beşiktaş-Adalar, Bostancı- Adalar ring hatlarında gerçekleştirilecek.

ARAÇ İÇLERİNDE MASKE ZORUNLULUĞU

Metro seferleri 1 Haziran’dan itibaren 06:00-00:00 saatleri arasında yapılmaya başlanacak. Yolcular, İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı ile yayınlanmış olan istasyon ve araçlardaki sosyal mesafe, maskesiz yolculuk yapılamayacağı kurallarına uyması gerekecek.

İşletme yapılacak hatlar:

M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattı

M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattı

M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı

M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metro hattı

M4 Kadıköy-Tavşantepe metro hattı

M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı

M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü metro hattı

T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı

T4 Topkapı-Mescid-i Selam tramvay hattı

F1 Taksim-Kabataş füniküler hattı

Turistik amaçla kullanılan T3 Kadıköy-Moda tramvay, TF1 Maçka-Taşkışla ve TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hatlarında ise işletme yapılmayacak.

Şehirler arası ulaşım yasağı da 1 Haziran itibariyle sona erecek. Büyük İstanbul Otogarı’nda duran hayat yeniden başlayacak ve alınan önlemler sayesinde otogarda da bir sorunla karşılaşılmayacak.

SEFERLER ARASI 17 SANİYE

24 saat çalışacak olan metrobüs, pik saatlerde 535 araçla en yoğun aksta, 17 saniyede bir sefer düzenleyecek. Yarın gün içerisinde İstanbul’daki 48 bin seferin 7 bini, metrobüs seferi olacak."

TRAFİĞİN OLDUĞU YERLERDE ÇALIŞMALAR DURDURULACAK

Açıklamada, yarın trafikte bir sorun yaşanmaması adına, İBB Ulaşım Daire Başkanlığı'nın önemli tedbirler de aldığı kaydedildi. Alınan diğer tedbirler şu şekilde sıralandı:

- Trafik akışını olumsuz etkileyecek kaza ya da arıza durumlarında polis ve çekici desteği ile arızalı araçlara anında müdahale edilecek ve trafik üzerinde olumsuz etkiler azaltılacak. İBB zabıtası ve Yol Bakım Daire Başkanlığı tarafından işletilen çekiciler, araçların yol kenarına çekimini 24 saat ücretsiz olarak sağlayacak.

- Trafik akışına olumsuz etki etmemesi için, saha ekiplerinin saha çalışmalarına uygun saatlerde başlanması sağlanacak.

- Hasar görmüş altyapılara, Yol Bakım Daire Başkanlığı tarafından anında müdahale edilecek.

- Zaruri çalışmalar, gece saatlerinde sürdürülecek.

- İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, BEDAŞ gibi kurumlarca devam eden çalışmalar, trafik akışını daha az etkileyecek saatlere yönlendirilecek.

- İnternet, mobil platform, değişken mesaj sistemlerinde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak.

- Ana arterlerde trafiğin rahat akışını sağlamak için gerekli sinyal süreleri 7/24 Ulaşım Yönetim Merkezi tarafından yönlendirilecek.

- Mobil EDS araçları, toplu ulaşım denetim ekipleri, sivil trafik ve zabıta ekipleri ile koordineli olarak denetimler yapılacak. Yol kenarı illegal parklanma, yasak geçişler, trafik kurallarının ihlalleri engellenecek. Sabah ve akşam zirve saatlerde zabıta ve polis memurları ile trafik denetimi ve yönlendirilmesi yapılacak.

- ALO 153 ile trafik ihlalleri ile ilgili ihbarlar değerlendirilerek önlemler alınacak. (HABER MERKEZİ)