Hasta tutuklu cezaevinde öldü

Vefa Kartal, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde vefat etti. Kartal, Manisa'da toprağa verilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu’nun ağır hasta mahpuslar listesinde yer alan Vefa Kartal, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde vefat etti.

Kartal'ın ailesi, cenazeyi, Trakya Üniversitesi Hastanesi’nden aldıktan sonra İstanbul’a doğru yola çıktı. İstanbul’dan da ambulans ile Manisa’ya doğru yola çıkacaklarını belirten Kartal ailesi, cenazeyi Manisa'da son yolculuğuna uğurlayacak.

TAHLİYE BAŞVURULARI SONUÇSUZ KALDI

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Kartal 26 yıldır cezaevindeydi. Kartal’ın kalbinde ritim bozukluğu, beyninde sürekli büyüyen 3 kitle, Hepatit B, mide fıtığı, yüksek tansiyon, bağırsak spazmı, göğsünün sol bölümünde yağlanma, kist, hemoroit, ülser, reflü, bronşit, böbrek ve idrar yolları hastalıkları bulunuyordu. İHD’nin bu hastalıkları dolayısıyla Kartal’ın tahliyesi yönünde yaptığı tüm tahliye başvuruları sonuçsuz kaldı.

Hasta tutuklu Kartal da 18 Ağustos 2017 tarihinde İzmir 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeyken bu hak ihlallerine karşı açlık grevine girmiş, bu eylemine 114’üncü gününde son vermişti.

Kartal bu kez de tedavisinin yapılması, cezaevi koşullarının düzeltilmesi, cezaevlerindeki baskıların ve hak ihlallerinin sonlandırılması için 5 Temmuz 2018’de ölüm orucuna başlamıştı. Ölüm orucu eylemini 96 gündür sürdüren Kartal, girişimler sonucu eylemine son vermişti. (MA)