Aksoy: Yunanistan'a nota verdik, sınırda oldu bittiye müsamaha gösterilmeyecek

Yunanistan'ın sınırda çit inşat etme açıklamasını değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan'a bir nota vererek, kara hududumuzu ihlal etmemesini, bunun için inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını talep etmiştir. Sınırlarımızda bir oldu bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın Türkiye sınırının Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceği açıklamasıyla ilgili soruya yazılı olarak yanıt verdi.

Bakanlığın internet sitesinden paylaşılan yanıtta Hami Aksoy, sınırın ihlal edilememesi konusunda Yunanistan'a nota verdiklerini aktardı.

Aksoy, "Bakanlığımız ilgili kurumlarımızla gerekli koordinasyonu yaptıktan sonra 11 Mayıs 2020 tarihinde Yunanistan'a bir nota vererek, kara hududumuzu ihlal etmemesini, bunun için inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını ve sınır komisyonunun toplanmasını talep etmiştir" ifadelerini kullandı.

'MERİÇ NEHRİ'NİN YATAĞI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DEĞİŞTİ'

İki ülke arasında sınır olarak belirlenen Meriç Nehri'nin yatağında değiştiğine dikkat çeken Aksoy, şöyle devam etti:

"Yunanistan'a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun belirlendiği tarih olan 1926'dan beri doğal ve yapay nedenlerle önemli ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu nedenle iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir."

'13 MAYIS'TA KARA HUDUDUMUZ İHLAL EDİLDİ'

Heyetler arası görüşmelerle anlaşmazlıkların giderilebileceğini belirten Aksoy, "Bu uyarılarımıza ve işbirliği önerilerimize rağmen Yunanistan 13 Mayıs 2020 tarihinde arazi tesviye çalışmalarına başlamış ve ahdi kara hududumuzu ihlal etmiştir. Bu ihlal ilgili makamlarımız tarafından gerekli tedbirler alınarak anında önlenmiştir. İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldu bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir" dedi. (HABER MERKEZİ)