65 yaş üstü seyahat izin belgesini nasıl alıyor?

Korona virüsü salgını nedeniyle uzun süredir evde duran 65 yaş üstüne seyahat izni çıktı. Peki izin başvuruları nasıl yapılacak? Sonuç nasıl öğrenilecek? İşte yanıtlar...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için de seyahat izin belgesi başvurusu yapılabileceğini açıklayan İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üzerine seyahat belgesi başvurusu için e-devlet, İçişleri, e-başvuru ve Alo 199 Vefa Destek Hattı sisteminin de hazır hale getirildiğini belirtti.

Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00'dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi. P

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIYOR?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, "seyahat izin belgesi" taleplerini, bugünden itibaren elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek. Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

ŞARTLAR NELER?

Genelgeye göre, düzenlenen "seyahat izin belgesi" tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşların gidecekleri yerlerde de 22 Mart'ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına riayet etmeleri gerekecek.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

BAŞVURU NASIL? 

Seyahat kısıtlaması olan kentlerde yaşayan vatandaşların seyahat izni alabilmesi için yine e-devlet üzerinden ya da Alo 199 üzerinden başvuru yapması gerekiyor. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin, sisteme giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan "e-başvuru" kısmındaki "seyahat izin işlemleri" seçeneğinden form doldurması gerekiyor.

SONUÇ NASIL ÖĞRENİLİYOR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Kurul tarafından değerlendirilen başvuru "Başvurunuz kabul edilmiştir" veya "Başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS ile bildiriliyor.

İzin başvurusu kabul edilenler SMS yolu ile bilgilendirilecek ve ayrıca e-devlet üzerinden başvuru onay belgesinin çıktısı da alınabilecek. (HABER MERKEZİ)

Etiketler 65 yaş izin seyahat