HDP'den İnfaz Yönetmeliği'nin iptali için dava

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnfaz Yönetmeliği'nin iptaline yönelik Danıştay'a dava açarken, Yeni Şafak Gazetesi hakkında, Kars Belediyesi’ni hedef alan haberiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, İnfaz Yönetmeliği'ne ilişkin Danıştay’a iptal davası açtı.

Komisyon, "Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin" iptali için de Danıştay’a başvuruda bulundu. HDP, yaptığı başvuruda ilgili yönetmenliğin ulusal ve uluslararası pek çok yasayı ihlal ettiğine, tutukluların var olan haklarını elinden almaya dönük olduğuna dikkat çekti. Yönetmeliğin temel insan haklarına aykırı olduğu belirtilen başvuruda, yönetmelikteki çıplak arama, açlık grevlerine müdahale, avukat görüşmelerinin kısıtlanması gibi hak ihlallerine de değinildi.

YENİ ŞAFAK'A SUÇ DUYURUSU

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada, Yeni Şafak Gazetesi hakkında, “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor" başlıklı haberiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu. Yeni Şafak Gazetesi’nin hedef gösteren haberinin, “Toplumun belli bir kesimine karşı düşmanca bir anlayışla hazırlandığı, halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği” nedeniyle soruşturma başlatılması talep edildi. (MA)