Üç sağlık çalışanına sokakta saldırı

Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında filyasyon ekibinde görevli iki hekim ile kurumun şoförü, saldırıya uğradı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınınında en riskli meslek grubunda yer alan ve çok sayıda çalışma arkadaşlarını kaybeden sağlık çalışanlarına yönelik şiddet de bitmek bilmiyor. Trabzon'da bir doktorun hastanede darp edilmesinin ardından bugün de İstanbul'da 3 sağlıkçı saldırıya uğradı.

Toplumcu Diş Hekimleri'nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde diş hekimi olarak çalışan ve Kovid-19 pandemisi nedeniyle Fatih İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde filyasyon ekibinde görevli  A.I. ve B.A. ile kurumun şoförü, filyasyon için evlere giderken sokakta saldırıya uğradı.

Saldırıyı kınayan Toplumcu Diş Hekimleri, sağlıkta şiddet yasasının formalite olarak kalmaması ve caydırıcı cezaların uygulanması çağrısı yaptı.

Türk Dişhekimleri Birliği de olayla ilgili bir açıklama yaptı. Saldırının kınandığı açıklama şöyle: "İstanbul Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde dişhekimi olarak görev yapan ve Covid-19 pandemisi nedeniyle filyasyon ekibinde yer alan iki dişhekimi meslektaşımız ve onları taşıyan kurum aracının şoförü dün trafikte saldırıya uğramıştır. Meslektaşlarımızdan birinin saldırı sırasında yüzüne aldığı darbe sonucu burnu kırılmış ve olayın ardından saldırgan gözaltına alınmıştır. Yaşanan bu vahim olayı kınıyor, darp edilen arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Halkımıza, yasaların uygulanabilirliği konusundaki haklılığımızı bir kez daha hatırlatır, sağlıkta şiddet önlenene kadar tüm sağlık çalışanlarımızla beraber mücadelemizi ve takibimizi sürdüreceğimizi tekrar bildiririz."

TRABZON'DAKİ SALDIRGAN SERBEST

Öte yandan Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde doktor Esra Ersöz Genç'e oksijen tüpüyle saldıran İ.A. da ikinci kez gözaltına alınmasının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Saldırgan hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca 'kasten yaralama, tehdit, hakaret ve mala zarar verme' suçlarından soruşturma başlatıldı.(HABER MERKEZİ)

Etiketler saldırı hekim korona