İstanbul'un havası daha temiz

Korona virüsü önlemleri sayesinde İstanbul’un havası temizledi. Hava kalitesi yüzde 30 arttı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma Müdürlüğü, Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler ve sokağa çıkma yasağı uygulamaları sonucunda İstanbul'un hava kalitesinde yüzde 30 oranında iyileşme sağlandığını bildirdi.

Havanın temizlenmesinde trafiğe çıkan araç sayısındaki azalmanın çok önemli olduğunu vurgulayan İBB Çevre Yüksek Mühendisi Bahar Tüncel, "Olması gereken sınır değer yıllık, partikül madde açısından 40 mikrogram/metreküp. İstanbul genelinde pandemi öncesi, 45-55 mikrogram/metreküp seviyelerinde izleyen partikül madde kirleticisi var. Ama şu dönemde seviyeler, 50’nin altına düştü. Bu hafta itibariyle 30 mikrogram/metreküp seviyelerine kadar indi" bilgisini verdi.

HAVA KALİTESİ NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

Hava kalitesi verilerinin, kirleticilerin sağlığımız üzerindeki etkilerini değerlendirmek için kullanıldığını belirten İBB Hava Kalitesi Laboratuvar Sorumlusu Muhammed Doğan, 26 sabit, 2 adet mobil hava kalitesi izleme istasyonu ile İstanbul’un her köşesinde hava kalitesi ölçümü yapıldığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da İstanbul’da 12 istasyonu olduğunu anlatan Doğan, "Bunlar da bizim ağımıza bağlı. Toplam 36 istasyonla İstanbul hava kalitesinin ölçümleri yapılıyor ve merkezimiz tarafından inceleniyor. Avrupa standartlarında, tam otomatik cihazlarımız var. Bu cihazlar sürekli hava ölçümleri yapıyor. Bu veriler anlık olarak merkezdeki bilgisayara gönderiliyor. Alınan ölçüm değerleri sistem tarafından işlenerek kamuoyu ile anında paylaşılıyor" dedi.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 13 İYİLEŞME

Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'nda, Avrupa Birliği "Hava Kalitesi Direktifleri" ve "Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği" kapsamında ölçümler gerçekleştirdiklerini anlatan Doğan'ın verdiği bilgilere göre insanların sokağa çıkmayıp evde kalmaları trafikteki araç sayısını da azalttı. Azalan araç sayısı İstanbul’un havasına olumlu yansıdı. 2019 ile 2020 yılının aynı dönemlerinin (1 Ocak- 27 Nisan) karşılaştırılmasında ise 2019 yılında 58 olan Hava Kalitesi İndeksli (HKİ) 2020 yılında yüzde 13 iyileşme yaşandı. Ayrıca, İstanbul’da son beş yıl ve 2020 yılı Hava Kalitesi İndekslerine göre en yüksek değer ortalama 58 ile 2017 yılında ölçüldü. (ANKA)