Belediyelerin harcamalarına 'ticari sır' yanıtı verildi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AK Partili belediyelerin yurt dışından ithal ettiği ürün ve hizmetleriyle bunlara harcanan paraları sordu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Harcamalar ticari sır" diyerek soru önergesini yanıtlamadı. Alpay Antmen, "Ben kimsenin özel ticari ilişkisini sormuyorum. Halkın parasıyla yürüyen kurumların yurt dışından neyi ne kadara aldıklarını sordum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AK Partili belediyelerin yurt dışından ithal ettiği ürün ve hizmetlere ne kadar harcama yaptığına ilişkin olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ruhsar Pekcan imzasıyla verilen yanıtta “Belediyelere ilişkin talep edilen bilgiler ticari sır niteliğinde olduğundan bahse konu talebin karşılanması mümkün bulunmamaktadır” denildi.

Harcamaların açıklanmamasına tepki gösteren Antmen şöyle dedi: “Ben Milletvekili olarak halk adına Anayasa’nın verdiği görev ve de yetkiyle belediyelerin 2003 ila 2020 yılları arasında yurt dışından neler ithal ettiklerini sordum. Belediyelerin ithal ettiği ağaç, peyzaj ve zirai ürünleri nedir ne kadar ödenmiştir diye sorular yönelttim. Gelen yanıt ise ‘ticari sır’ oldu. Ne demek ticari sır? Ben kimsenin özel ticari ilişkisini sormuyorum. Halkın parasıyla yürüyen kurumların yurt dışından neyi ne kadara aldıklarını sordum. Halkın parası nerelere harcanmış bunu öğrenmek istedim. Anlaşılıyor ki ticari sır diyerek kapatmak istedikleri parasal ilişkiler var.”

Alpay Antmen sadece bir ağacı 26 bin 500 liraya alan belediyelerin bulunduğunu belirterek “Bu sadece ortaya çıkanlar. Kim bilir vatandaşın milyarlarca parası kimlerle çarçur edildi. Kimler zengin edildi ve bu ihya edilen kişilerden neler alındı? Bunların hepsinin ortaya çıkması gerekiyor. Vatandaşın parasını harcayıp arkasından bu paraları nereye harcadıklarını sorunca ‘ticari sır’ diyemezsiniz. Diyorsanız korktuğunuz bir şey var demektir” dedi.