Tarım Bakanlığı performans anketine 'fişleme' tepkisi

CHP Milletvekili Ayhan Barut, çalışanların performansının değerlendirilmesi için anket oluşturan Tarım ve Orman Bakanlığı’na tepki göstererek, “Geçmişte FETÖ'nün kullandığı yöntemler yeniden hayat mı buluyor?” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Personel Genel Müdürlüğü aracılığıyla birimlere gönderdiği anketle personelin birbirini 'performans değerlendirmesine' tabi tutmasını istemesine tepki gösterdi.

Anketin çalışanlar arasında huzursuzluğa yol açtığını belirten Barut yaptığı yazılı açıklamada, "Toplumu olduğu gibi bakanlık çalışanları arasında 'muhbir' arayan, emekçileri birbirine düşürmeye çalışan anlayışı kınıyoruz. Geçmişte FETÖ'nün kullandığı yöntemler yeniden hayat mı buluyor? FETÖ yöntemleriyle emekçilerin fişlenmesini kınıyoruz" dedi.

‘ÇALIŞANLARI FİŞLEYENLERİ KINIYORUZ’

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Personel Bilgi Yönetim Sistemi’nden her personele özel olarak gönderilen anketlerle, personellerin isimleri verilerek hakkında değerlendirme yapılması talep edildi. 26 Nisan tarihine kadar anketi doldurmayan personel hakkında ‘göreve itaatsizlikten’ soruşturma başlatılabilmesine tepki gösteren CHP’li Barut, bakanlığın personeli fişleme anketi yaptığını ifade ederek, “Bu ankette neyin amaçlandığı, geri dönüşün nasıl değerlendirileceği, çalışan kamu görevlisinin kendi mesai arkadaşı hakkında düzenleyeceği anketin ne kadar objektif olacağı kuşkuludur. Anketi düzenleyen çalışanın diğer çalışanları değerlendirirken hangi kriteri göz önünde bulunduracağı şüphelidir. Çalışanları fişleyen, ayrıştıranları kınıyoruz” dedi.

‘GEÇMİŞTE AYNI YÖNTEMİ FETÖ KULLANMIŞTI’

Bakanlığın '360 derece İnsan Kaynakları Planlama Yönetimi' adıyla gönderdiği anketin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Barut sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışanları ayrıştırıp fişleyen anketin yöntemi bize geçmişte kalan FETÖ yöntemlerini hatırlatıyor. Geçmişte kalan FETÖ yöntemleri hayat mı buluyor? Bunu çok merak ediyoruz. Çünkü geçmiş dönemde Başbakanlık tarafından 'Gizli' ibaresiyle tüm kamu kurumlarına yine '360 derece İnsan Kaynakları Planlama Yönetimi' adıyla anketler gönderilmişti. Şimdi ise sadece Tarım ve Orman Bakanlığı bu uygulamayı yapıyor. Kamuoyunun ve emekçilerin tepkisini mi ölçmeye çalışıyorlar? Biz tepki göstermesek, emekçiler isyan etmese bu uygulama sonucunda ne olacak çok merak ediyoruz. Çünkü geçmişte kullanılan aynı yöntemlerle kurumlarımıza ve insanlarımıza karşı operasyonlar başlatılmıştı. Bakanlığın gönderdiği anket hem Devlet Memurları Yasası'na, hem Kişisel Verilerin Korunması Yasası'na, çalışma hakkına, ifade özgürlüğüne, çalışma hürriyetine aykırıdır. Yasalara ve insan haklarına aykırı bu anketi protesto ediyor, sorumlulardan hesap sorulmasını istiyoruz." (DUVAR)