HDP: Şivan Perwer’in görüşleri kendisini bağlar

HDP'nin MKM ile birlikte düzenlediği "Sanatın Sesi" programına katılan Şivan Perwer'in Êzidîlerle ilgili açıklamalarına, partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları yanıt verdi: "Görüşleri kendisini bağlar"...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, partisinin İstanbul İl Örgütü ve MKM tarafından gerçekleştirilen "Sanatın Sesi" programına katılan sanatçı Şivan Perwer'in Êzidîlere yönelik sözleri ile ilgili açıklama yaptı. Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hatimoğulları, "Perwer’in ifade ettiği görüşlerin kendisini bağladığını ve özellikle Êzidî toplumuna ilişkin görüşleri paylaşmadığımızı belirtmek isteriz" dedi.

Tülay Hatimoğulları tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İstanbul İl Örgütümüz ile Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) dün ortaklaşa gerçekleştirdiği Dengê Hunerê (Sanatın Sesi) programına sanatçı Şivan Perwer konuk edilmiştir. Perwer, programda sanattan siyasete, Kürt tarihinden müziğe kadar pek çok konuda görüşlerini paylaşmıştır. Perwer’in özellikle Êzidîlere yönelik bazı değerlendirmeleri, Êzidî toplumunda rahatsızlığa neden olmuştur. Bu konudaki görüşleri paylaşmadığımız gibi, toplumun herhangi bir kesimini inciten söylemleri şahsi düşüncesidir ve bu düşüncelere katılmadığımızı belirtmek isteriz. HDP olarak insanların görüş ve düşüncelerini açıklama hakkını savunuyoruz. Ancak aynı oranda, bu görüşlerin ve eleştirilerin hakarete varacak düzeye ulaşmaması gerektiğine inanıyoruz. Bir kez daha Şivan Perwer’in İl Örgütümüz tarafından yapılan programda ifade ettiği görüşlerin kendisini bağladığını ve özellikle Êzidî toplumuna ilişkin görüşleri paylaşmadığımızı belirtmek isteriz."

Ne demişti?

Şivan Perwer programda yaptığı açıklamalarda, "Êzidîlik Kürtlüktür. Kürdistaniliktir. Kadimliktir. Müslüman Kürtler ile Êzidî Kürtler birbirini sevmeli. Kimsenin başı ağrımasın. Vay efendim niye sen bize öyle dedin diye dünyayı ayağa kaldırdılar. Kürtler kadim bir millettir. İslamdan önce Kürtlerin inancı Zerdüştlüktü. Êzidîlikti. Yaresaniydi. Kürtler dinler yüzünden savaşmadı birbirleriyle. Hz. Muhammed insanların birbirlerine zorbalık etmesine karşı çıkmış. Milletler arasında fark yoktur. Peygamberden sonra bunlar birbirlerini öldürmeye başladı. Halifeleri öldürdüler, Hasan'ı, Hüseyin'i öldürdüler. İktidar için savaş yürüttüler. Bunun hepsini İslam adına yaptılar. Hiçbir şekilde öyle değil. Muslim diyorlar. Yani barış. Barış dini. Öyle bir dereceye getirdiler ki artık insanlar İslamdan korkuyor. Êzidî Kürtlere saldırdılar. Bazı Êzidî Kürtleri Araplara yanaştırdılar. Yezid Bin Muaviye. Aleviler, Sünniler, Şiilerden bazıları Yezidi sevmezler. Yahu sen Kürtsün. Senin dilin Kürtçe. Duan Kürtçe. Sen kalkmışsın yok 'Kürtler bize zulüm etmiş' yok 'Kürtler bizi öldürdü' diyorsun. Yahu Kürtleri kandırdılar. Kürtlerin düşmanları Kürtleri kandırdılar. Kürtleri birbirine düşürüyor. Kürtlerin eliyle Kürtleri öldürüyorlar. Kürtlerin aklını karıştırdılar. Uyanın ve “hayır” deyin. Şimdi Almanlar Hitlerden nefret ediyor. 'Bir çok insanın canın yaktı bizimde canımızı yaktı' diyorlar. Alman halkı Hitler tarafından kandırılıp insanları yakıp öldürüyorlardı. Yaşasın Hitler diyorlardı. Zaten sen parçalara bölünmüşsün.

Êzidî Kürtler Müslüman Kürtler olmadan Kurtulmaz. Müslüman Kürtler de Êzidî Kürtler olmadan kurtulmaz. Bari halkına karşı düşmanlık yapma. Gözümün nurları, Kürtler sizi sahipliyor. Kürtler sizi sahiplemiyorlarsa Türkler ve Araplar zaten sizi haşa dinsiz olarak görüyorlar. Kürtler artık uyandı size sahip çıkıyor. Biz Müslüman olsak bile Êzidîlik bizim eski dinimizdir. Kadim dinimizdir. Bizden kardeşlerimize kaldı. Sistem inşaa edilsin adalet önünde eşit olalım neden başkalarına sırtımızı dayayalım." (HABER MERKEZİ)