Ahmet Hakan'dan 'parayla röportaj' iddiasına yalanlama

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, para karşılığında röportaj yaptırdıkları iddiasını yalanladı: "Hürriyet’in küçük ve orta boy işletmelere ulaşmak için bir yılı aşkın bir süredir çalıştığı bir ajans, birkaç küçük işletmeye bir mektup yazmış... Hürriyet, hiçbir reklamverenin reklama dayalı işini, “BU BİR İLANDIR” ibaresi koymadan yayınlamaz. Söz konusu mektubun, fiiliyatta hiçbir karşılığı yok, olamaz."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, önceki gün Can Yayınları sahibi Can Öz tarafından paylaşılan maille ilgili bugünkü yazısında açıklama  yaptı. Can Öz'e bir reklam ajansı tarafından gönderilen mailde Hürriyet gazetesinde 'Türkiye'nin en iyi işverenleri' başlıklı  bir çalışmanın yapılacağı ve ücret karşılığında şirket yöneticileriyle röportaj yapılabileceği teklifi iletilmişti. Mailde, 30 Nisan'da Hürriyet'te yayımlanacak röportajlarda 'Bu bir ilandır' ibaresinin bulunmayacağı da belirtilmişti.

Ahmet Hakan, yazısında söz konusu ajansla çalıştıklarını doğrularken mailin içeriğiyle ilgili olarak şöyle dedi: "Hürriyet, hiçbir reklamverenin reklama dayalı işini, “BU BİR İLANDIR” ibaresi koymadan yayınlamaz. Söz konusu mektubun, fiiliyatta hiçbir karşılığı yok, olamaz. O mektuptaki vaadin, herhangi bir yayınımızda zerresi bile görülmemiştir ve görülmeyecektir. O mektubu yayınlayan ajansla tüm ilişkimizi gözden geçiriyoruz."

Ahmet Hakan'ın açıklamasının tam metni şöyle:

"Hiçbir siyasi yaklaşıma karşı önyargımız yok. Yayınladığımız her haberde kılı kırk yarıyoruz. Yalana dolana kapılarımız sımsıkı kapalı...

Muhabirlerimiz ve editörlerimiz, “Hürriyet yazdıysa doğrudur” anlayışının yerleşmesi doğrultusunda görev yapıyor.

*

Kısacası işimizi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz.

Bütün gayretimiz bu yönde.

*

Biz böyle yaptıkça...

Gücümüz artıyor.

Okurlarımızın Hürriyet’le kurduğu bağ güçleniyor.

Sektördeki öncülüğümüz tescilleniyor.

*

Durumun böyle olması...

Bazı çevreleri hasetten çatır çatır çatlatıyor.

Hürriyet’in yaptığı özel haberleri alıntılayarak sayfalarını dolduran bazı internet siteleri bile Hürriyet’e saldırıyor.

*

Neymiş efendim, Hürriyet parayla haber yapıyormuş.

Şimdi de bunu çıkardılar.

Hürriyet’in küçük ve orta boy işletmelere ulaşmak için bir yılı aşkın bir süredir çalıştığı bir ajans, birkaç küçük işletmeye bir mektup yazmış.

Hürriyet’in yayın ilkeleriyle asla bağdaşmayan bu mektuba mal bulmuş mağribi gibi sarılıp “Hürriyet şöyle yapıyor, böyle yapıyor” falan diye saldırıyorlar.

*

Hürriyet, hiçbir reklamverenin reklama dayalı işini, “BU BİR İLANDIR” ibaresi koymadan yayınlamaz.

Söz konusu mektubun, fiiliyatta hiçbir karşılığı yok, olamaz.

O mektuptaki vaadin, herhangi bir yayınımızda zerresi bile görülmemiştir ve görülmeyecektir.

O mektubu yayınlayan ajansla tüm ilişkimizi gözden geçiriyoruz.

*

Peki şaşırıyor muyuz bu olup bitene? Tabii ki hayır!

Hürriyet sektördeki gücünü arttırdıkça bu saldırılar da artacak.

Şimdiden söyleyeyim: Önümüzdeki günlerde saldırganlar, fazla mesai yapmak zorunda kalacaklar.

Çünkü Hürriyet, çıtayı en yükseğe dikmeye kararlı."

Parayla röportaj iddiasına Faruk Bildirici'den tepki: Artık çığırından çıkmışParayla röportaj iddiasına Faruk Bildirici'den tepki: Artık çığırından çıkmış