RTÜK'ten üç kanala: Gerekirse diğer yetkilerimizi de kullanırız

Fox TV, Tele1 ve Halk Tv'ye verilen cezaların ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den açıklama: "Tüm medya kuruluşlarının devlet ve milleti ayrıştırmayacak şekilde yayın yapmaları temennimizdir. RTÜK’ün yasadan kaynaklanan diğer yetkilerini de kullanmakta tereddüt etmeyeceğini bir kez daha ifade etmek isteriz."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), sunucu Fatih Portakal’ın ifadeleri nedeniyle Fox TV’ye üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezası vermişti. Benzer nedenlerden Halk TV ve Tele1’e de ceza uygulamıştı. Basında, aynı ihlallerin tekrarlanması durumunda RTÜK’ün lisans iptali kararı alabileceği yorumları da yapılmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 'gerekirse yasada yer alan diğer yetkilerimizi de kullanırız' dedi. Şahin, yazılı açıklamasında, devletin korona virüsüyle mücadelede tüm tedbirleri zamanında aldığını söyledi.

Türkiye’nin, dünyanın gelişmiş ülkelerine oranla daha sağlam sağlık alt yapısına sahip olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

“Halkımızın bu süreçte devletimizin tüm imkanlarıyla yanında olduğunu hissetmesi ve süreci daha az endişeyle geçirmesi açısından göz ardı edilemeyecek en önemli husus, alınan önlemlerin ve bu kapsamda hayata geçirilen eylemlerin kamuoyuna en doğru, sağlıklı ve şeffaf bir şekilde anlatılmasıdır. Bu görev de süreçteki en önemli aktörlerden olan medyamıza düşmektedir. Birçok yayıncı kuruluşumuz, bu sorumluluğu hissederek pandemiyle mücadele sürecinin ne kadar öngörülü ve özverili olarak yürütüldüğünü vatandaşlarımıza hassasiyetle anlatmaya gayret göstermiştir.”

‘TEREDDÜT ETMEYECEĞİMİZİ İFADE EDERİZ’

İsim vermeden 'bazı yayıncı kuruluşlar'ın da "salgın sürecinde sorumluluk bilinciyle hareket etmediğini" ve "fırsatçılık yaptığını" öne süren Ebubekir Şahin, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda RTÜK olarak tespit ettiğimiz söz konusu yayıncı kuruluşlara, ilk etapta sözlü uyarılarda bulunduk. Defalarca yapılan uyarılara rağmen bazı yayıncılarımızın bunları dikkate almayıp, devleti milletiyle ayrıştıran tutum sergilemeye devam ettiğini ve bunu bir alışkanlık haline getirdiklerini gördük. Bu sebeple Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak kanundan aldığımız yetkiyle, bazı kanallara cezai müeyyideler uyguladık.”

Bazı yayıncıların sorumluluğu sahiplenmemeye devam ettiğini belirten Şahin, “Geldiğimiz bu süreçte bunların devam etmesi halinde RTÜK’ün yasadan kaynaklanan diğer yetkilerini de kullanmakta tereddüt etmeyeceğini bir kez daha ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

‘DEVLET VE MİLLETİ AYRIŞTIRMAYACAK ŞEKİLDE YAPMALARI TEMENNİMİZDİR’

Koronavirüs pandemisiyle mücadelenin topyekun bir mücadele olduğunu vurgulayan Şahin, şu açıklamalarda bulundu:

“Mücadelenin devletin tüm kurumlarıyla birlik ve beraberlik içinde yapıldığının milletimize en doğru, en şeffaf şekilde anlatılması yayıncılarımızın vazgeçilmez bir sorumluluğudur. Tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımızın, bu hassasiyeti merkeze alarak kamuoyunu bilgilendirme olan yayıncılık görevlerini, sorumluluk bilinciyle vicdanlı bir şekilde devlet ve milleti ayrıştırmayacak şekilde yapmaları temennimizdir.

Korona virüsü pandemisinde, sorumlu yayıncılık ilkesiyle devletimizin milletimizle beraberliğini güçlendirmesi yayıncılarımızın en önemli vicdani sorumluluğudur. Sorumluluk gerektiren makamlarda olanların, açıklamalarında siyasi saiklerle hareket etmeleri yerine, insani değerlere saygı çerçevesinde beyanatlarına dikkat etmelerini beklemekteyiz.” (HABER MERKEZİ)