Parası olmayan izne çıkamıyor: Sesimizi duyun

Korona virüsü salgını cezaevlerinde zaten ağır olan şartları daha da ağırlaştırıldı. Mahpuslara maske parayla satılıyor. parası olmayan mahpuslara ailelerinin yanına gitme izni verilmiyor, hasta mahpuslar hastanelere götürülmüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü riskinin en yüksek olduğu yrlerin başında cezaevleri geliyor. Açık cezaevlerindeki birçok mahpus salgın nedeniyle izin hakkını kullanamıyor. Hükümet yetkililerinin  “Kalabalık ortamlardan uzak durun, sosyal mesafeye dikkat edin” çağırıları cezaevlerinde karşılık bulmuyor. Koğuşlarda, yemekhanelerde, kantinlerde birçok mahpus yan yana duruyor, birlikte yemek yemeye devam ediyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın maske satışının yasaklandığını açıklamasına rağmen mahpuslar kantinlerden maske satın almak zorunda kalıyor. Bir diğer konu ise salgın nedeniyle mahpuslara iki aylık izin hakkı tanınması. Ancak parası olmayan mahpuslara cezaevleri idaresi, “Paranız yoksa izin de yok” diyor.

MASKE SATIN ALAMAYANLAR VAR

Salgın nedeniyle cezaevlerinde bulunan mahpuslar şikayetlerini Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'ne iletmeye devam ediyor. Özellikle son bir haftada mahpuslardan çok sayıda başvuru alındı. Bu başvurulardan biri de maske satımı. Hükümetin kesinlikle maske satılmayacağını söylemesine rağmen mahpuslara parayla maske satışına devam ediliyor. Açık cezaevindeki bir mahpus, “Biz görevlilerden maske istiyoruz. Görevliler bize 'Gidin kantinden satın alın' diyor. Biz de gidip maske satın almak zorunda kalıyoruz. Maskelerin fiyatı 3 ile 5 lira arasında değişiyor. Ama bu maskeleri alabilecek maddi imkana sahip olmayan arkadaşlarımız da var” dedi.

Mahpuslar, yemekhane ve kantin gibi yerlerde sosyal mesafeye bakılmadan beklediklerini de söylüyor. Kendileri için bu durumun risk oluşturduğu belirten mahpuslar, temizlik malzemesini de satın almak zorunda kalıyor.

PARASI OLMAYAN İZNE ÇIKAMIYOR

Bir diğer konu ise salgından korunmak için mahpuslara yeni yasayla tanının iki aylık izin hakkı. Ancak maddi imkanı olmayan mahpuslar bu haktan yararlanamıyor. Şu an çoğu cezaevinde parası olamadığı için izne çıkamayanlara koğuş arkadaşları kendi aralarında para topluyor. Çünkü parası olmayanlara cezaevi idaresi, “Ailenizin yanına gidecek paranız yoksa izin kullanamazsınız. Burada kalmaya devam edeceksiniz” diyor. Ailelerinin yanına gidebilmek için mahpus dayanışması çoğu açık cezaevinde uygulanırken bu nedenlerle izin kullanamayan mahpuslar ise yetkililere “Sesimizi duyun” çağrısı yapıyor.

REVİR, HASTANE YOK

Salgın başlamadan önce mahpusların en çok şikayet ettiği konuların başında sağlığa erişim haklarından yeterince yararlanamamak geliyordu. Salgın başladıktan sonra ve cezaevlerinde korona virüsü testi pozitif çıkan vakalar olduğu iddialarının ardından mahpusların sağlığa erişim hakları neredeyse durma noktasına geldi. Çoğu yıllardır kullandıkları ilacı artık alamadıklarını söylerken açık cezaevinde bulunan binlerce mahpus artık revire veya hastanelere de götürülmediklerini de belirtiyor.