'İdris Baluken ölsün' sözleri itiraz üzerine Meclis tutanaklarına geçti

İnfaz kanun teklifi görüşmeleri sırasında infazda eşitlik konuşulurken "İdris Baluken ölsün mü” sorusuna AK Parti sıralarından “Ölsün” yanıtı veren milletvekilleri oldu. Ancak bu sözler tutanağa geçmedi. CHP Grup Başkanvekili bunun üzerine itiraz ederek tutanakların yenilenmesini sağladı. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Biz, ben, grubum böyle bir şeyi savunamayız, böyle bir ifadeyi kabul edemeyiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – Meclis Genel Kurulu’nda infaz kanunu teklifi üzerindeki görüşmeleri devam ediyor. Muhalefetin "infazda adalet" ve korona virüsü salgını nedeniyle yaşanan riskler nedeniyle genişletilmesini istediği paket sert tartışmalara neden oluyor.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Genel Kurul’da 9 Nisan Perşembe günü yaptığı konuşmada, "Ben bütün kamuoyunun gözünün önünde şunu söylüyorum: İdris Baluken cezaevinde ölsün mü? Figen Yüksekdağ ölsün mü? Selahattin Demirtaş ölsün mü? Ahmet Altan ölsün mu?" diye seslendi. Bu sırada AK Parti sıralarından "Ölsün" sesi geldi. HDP’li Beştaş, "Ölsün mü? Bunu söylüyorlar. Şu anda bunu kabul edemeyiz" diye seslendi.

"ÖLSÜN" SÖZÜ TUTANAKLARA GEÇMEDİ

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de şu an cezaevinde bulunan HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken ile uzun süre aynı Meclis’te görev yaptıklarını anlattı, "İdris Baluken ölsün mü?" denilince Meclis’te birisinin "Ölsün" dediğini hatırlatarak, "Tutanaklara bakacağım yani kim demiş? Hakikaten, o vicdansızlık bu Meclis'ten nasıl çıktı ben inanamıyorum” dedi. CHP’li Özgür Özel Genel Kurul’da söylediği gibi daha sonra tutanakları inceledi, ancak "Ölsün" sözleri tutanaklara geçmemişti.

CHP'Lİ ÖZGÜR ÖZEL İTİRAZ ETTİ 

CHP’li Özel bunun üzerine Meclis Tutanak Dairesine itiraz etti. Tutanak Dairesi de Genel Kurul’daki sesleri dinleyerek tespit yaptı, bunun üzerine tutanak şöyle değişti:

“MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Siirt) - Ben de bütün kamuoyunun gözünün önünde şunu söylüyorum: İdris Baluken cezaevinde ölsün mü? (AK PARTİ sıralarından "Ölsün" sesi)

Figen Yüksekdağ ölsün mü? Selahattin Demirtaş ölsün mü? Ahmet Altan ölsün mu? (HDP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)”

AK Parti sıralarından “İdris Baluken Ölsün mü?” sorusuna gelen “Ölsün” yanıtı tutanaklara geçtikten sonra da Meclis Genel Kurulu’nda tartışma konusu oldu. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç tutanağı okudu, bu kişiyi teşhir edip etmeyeceklerini sordu.

AK PARTİLİ ZENGİN: BU İFADEYİ ASLA KABUL EDEMEYİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Ben, Genel Kurulda, bir arkadaşımızın İdris Baluken'le ilgili bu ifadeyi söylediğini duymadım ama siz diyorsunuz ki "Burada var." Ben "Yok." demiyorum, siz diyorsanız muhakkak. Ben de buradaki bütün arkadaşlarım da hiç kimse için bu ifadeyi kullanmaz ve kullanmamalı. Biz, ben, grubum böyle bir şeyi savunamayız. Biz, hiç kimse için, cezaevinde tutuklu olan, cezaevinde mahkûm olan, değil eski bir milletvekili kim olursa olsun böyle bir ifadeyi kabul edemeyiz. Ben, bize düşeni, grubumuz adına üzerimize alıyorum, takip de ederiz, böyle bir şeyin olmasına da asla müsaade etmeyiz. Çok hassas bir zamandan geçiyoruz, böyle bakıldığı zaman da bu manada, doğru sözlerin doğru yerde doğru şekilde söyleneceği en önemli mecra Türkiye Büyük Millet Meclisidir; burada var olan bir hata varsa da düzeltiriz" dedi.

ÖZEL: 2 KİŞİ PEŞ PEŞE 'ÖLSÜN' DEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de söz alarak AK Parti Grup Başkanvekili Zengin’in bu sözlerinin önemli olduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Sayın Zengin'in bu yaklaşımını çok kıymetli buluyorum çünkü dün, o 2 arkadaşın peş peşe 'Ölsün' 'Ölsün' dediğini ben duydum. Sonra tutanağa baktım, tutanakta olmayınca Tutanak Dairesi'ne itiraz ettim, dinlediler ve o sesin geldiğini duydular. Ben yan yana 2 arkadaşı gitsem bulurdum, ama maskeden dolayı şu an bir şey diyemem. Ama bu çok kıymetli bir yaklaşım oldu. Bunu hepimizin de sahiplenmesi lazım." (DUVAR)