DTO raporu: Diyarbakır’da 200 hasta var

Diyarbakır Tabip Odası, kentte korona virüsü testi pozitif çıkanların sayısının 200, korona virüsü belirtileri nedeniyle izolasyona alınan veya taburcu edilenlerin sayısının ise 300 olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Diyarbakır Tabip Odası (DTO), kentteki korona virüsü (Covid-19) vakalarıyla ilgili ikinci bir rapor hazırladı.

Raporda, Diyarbakır’da 6 Nisan itibariyle testi pozitif çıkan hasta sayısının 200’e yakın olduğu belirtildi. Söz konusu 200 kişinin Covid-19 teşhisiyle hastanelerde yattığı aktarılan raporda, evde izolasyonda olan veya taburcu edilen kişilerin sayısının da 300 olduğu belirtildi.

Diyarbakır’da kurulan İl Pandemi Kurulu’na başvuru yapmalarına rağmen Diyarbakır Tabip Odası yönetiminin şu ana kadar çağrılmadığına yer verilen raporda, “Bu yöntemle çalışacak İl Pandemi Kurulu’nun ilimizdeki hekimler başta olmak üzere sağlıkçıların sorunlarına ve bir bütün olarak pandemiye bütünlüklü bir yaklaşım sergileyemeyeceği ve çözüm geliştiremeyeceği açıktır. İl Pandemi Kurulu’nun Odamız dahil olmak üzere tüm üyelerinin katılımıyla kuruluş amacına uygun bir şekilde çalışması ve karar süreçlerine tüm kurumların dahil edilmesi gerekliliğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz” denildi.

'SAĞLIK EMEKÇİLERİ PERİYODİK OLARAK TEST EDİLMEYE BAŞLANMALI'

Hastaneye korona virüsü teşhisiyle yatırılanlar arasında 2 sağlık çalışanının da bulunduğu ifade edilen raporda, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde PCR ile test imkanın sağlandığı, Dicle Üniversitesi Hastaneleri’nde 6 Nisan itibariyle PCR testinin yapmaya başlanacağının açıklanmasına rağmen teknik sorunlardan kaynaklı hale test yapılmadığı kaydedildi.

Diyarbakır’da yapılan testlerin yetersiz olduğuna dikkat çeken raporda, şöyle denildi: “Nüfusa oranla ilimizde yapılan test sayısı son derece yetersiz olup, sağlıkçılara yönelik ne kadar test yapıldığı, testi pozitif olan sağlıkçı olup olmadığı paylaşılmamaktadır. Kentimizdeki özel ve kamu kurumlarında çalışan sağlık emekçileri bir an önce periyodik olarak test edilmeye başlanması gerekmektedir.”

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nün sağlıkçılara yönelik koruyucu ekipman teminine yönelik eksiğin olmadığı, ekipmanların tasarruflu kullanılmaya çalışıldığı yönündeki açıklama hatırlatılarak, “Ancak sahadan aldığımız bilgilere göre koruyucu ekipmanların tedarikinde eksiklerle birlikte olumlu yönde gelişmeler olup, bu tedarikin devamlılığı hakkında sağlık çalışanlarına güvence verilmelidir. Bu salgın ile en ön safhada mücadele eden sağlık çalışanları için tüm koruyucu ekipmanlar bir an önce sağlanmalıdır. Sağlıktan tasarruf edilemeyeceğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz” denildi.

'ÖZEL HASTANELERDEKİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI İZNE ÇIKARTILIYOR'

Salgın sonrası hasta sayısının azalmasıyla birlikte özel hastanelerin hemen hepsinde hekimler ve sağlık çalışanlarına yıllık izin kullandırma, ücretsiz izne çıkarma, maaşlarda kesinti gibi uygulamalara başvurulduğu gözlemlendiğine işaret edilen açıklamada, salgın gibi olağanüstü durumlarda işten ayrılmaların yasaklanması gerektiği vurgulandı.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Hastaneleri’nde alınan verilere göre, özel hastanelerin genel olarak COVID’li hasta almamaya, test yapmamaya yönelik bir defans gösterdikleri, uygun koşullarda sevk yapılmadığı görülmektedir.

'DİYARBAKIR’A GÖÇ ARTTI'

Raporda, Aile Sağlığı Merkezleri’nden (ASM) alınan verilere göre son bir hafta içerisinde batıdaki büyük şehirlerden Diyarbakır’a ciddi göçler yaşandığı, izolasyon sağlanmadığı için bu göçlerin ileriki günlerde ciddi kaynak riski taşıdığı belirtildi.

'BELEDİYELER YETERSİZ KALDI'

Sağlık çalışanlarının barınmasına yönelik girişimlerin ise yetersiz olduğuna dikkat çekilen raporda, belediyelerin bu konuda yetersiz kaldığı belirtildi:

“İlimiz Sur ilçesinde bulunan Demir Otel sağlık çalışanlarına otelin bir bölümünü tahsis edilmiş olup, odamızın aracılığıyla otele yaklaşık 45 sağlıkçı yerleştirilmiştir. Yine Sur ilçesinde bulunan Kervansaray Otelin sağlıkçılara otelin bir bölümünü tahsis ettiği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafında Halid Bin Velid Öğrenci Yurdu belirlenmiş ancak ihtiyacın giderek artacağı, salgın arttıkça barınma ihtiyacının artacağı öngörülmekte olup sağlık çalışanları için otel, yurt ve misafirhanelerde yeterli ve uygun barınma olanaklarının sağlanması için duyarlılık çağrısı yapılmıştır. Büyük kentlerde genellikle belediyeler aracılığıyla yapılan bu düzenlemeler ilimizde maalesef yetersizdir.” (DUVAR)