Adana'nın Tufanbeyli ilçesi karantinaya alındı

Çorum, Gümüşhane, Aksaray ve Kastamonu'da birer köy, Şanlıurfa ve Osmaniye'de ikişer mahalle, Siirt'te bir mahalle ile Adana'da Tufanbeyli ilçesi karantinaya alındı.
Osmaniye'nin Mehmetli Beldesi'ndeki Cumhuriyet ve Yeni Mahalleye giriş ve çıkışlar, korona virüsü tedbirleri kapsamında sınırlandırıldı (Fotoğraf: Menderes Özat/Anadolu Ajansı)

DUVAR – Yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle karantinaya alınan yerleşim birimlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Bugün toplam bir ilçe, beş mahalle, dört köy karantinaya alındı.

Adana Valiliği, Tufanbeyli ilçesinin karantinaya alındığını duyurdu. İlçede vaka sayısının beklenenden fazla görüldüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tufanbeyli ilçesinde nüfusuna oranla koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının beklenenden fazla görülmesi nedeniyle, bu virüsün yayılmasını ve bulaşmasını engelleyerek kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla Tufanbeyli ilçesi mülki sınırlarını kapsayacak şekilde ikinci bir karar alınıncaya kadar 15 gün süreyle bu ilçeye tüm giriş ve çıkışların durdurulmasına, kararın uygulanması adına ilçe kaymakamlığı koordinesinde tüm kurum ve kuruluşlarca gerekli tedbirlerin alınarak uygulanmasına ve emniyet ile jandarma kontrol noktalarında gerekli tedbirlerin alınmasına  karar verilmiştir.”

Ayrıca, Seyhan ilçesindeki “Mısır Çarşısı” da, yoğunluğun devam etmesi nedeniyle 15 gün süreyle kapatıldı.

Çorum’da da Uğurludağ ilçesinde Uğurludağ ilçesine bağlı Eskiçeltek köyü ve Kargı ilçe merkezindeki Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan TOKİ-1 ve TOKİ-2 etap konutları, Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin kararıyla 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Valiliğin açıklamasına göre, karantina süresince yerleşim yerlerine giriş ve çıkışların kolluk kuvvetlerinin kontrolünde sağlanacağı kaydedildi. Çorum’da daha önce Mecitözü’nün Fındıklı, Sungurlu’nun Oyaca, Laçin’in Çamlıpınar ve Kargı’nın Oğuz köyleri karantinaya alınmıştı.

Şanlıurfa İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kararıyla merkez Eyyübiye ilçesinin Buhara Mahallesi ile Suruç ilçesinin Kırmit Mahallesi’nde ikamet eden birer kişide korona virüsüne tespit edildi. Bu nedenle söz konusu mahallelerde 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi. Karar üzerine giriş ve çıkışa kapatılan 2 mahallede güvenlik güçlerince önlem alındı.

Şanlıurfa’da Suruç ilçesinin Kırmit Mahallesi’nde güvenlik güçleri önlem aldı. (Fotoğraf: Cebrail Caymaz/Anadolu Ajansı)

Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Bizgili köyünden, İstanbul’dan gelen bir kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktı. Valilikten yapılan açıklamada, bu kişinin başkaları ile temasta bulunmuş olabileceği düşüncesinden hareketle kamu sağlığının korunması ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla köyde karantina tedbiri belirtildi.

Osmaniye’de ise Sumbas ilçesine bağlı Mehmetli Beldesi’ndeki Yeni Mahalle ve Cumhuriyet Mahallesi’ne giriş ve çıkışlar, karantina kararı üzerine sınırlandırıldı.

Sumbas Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri gereğince 04.04.2020 tarih ve 07.00’dan itibaren ilçemiz Mehmetli Beldesi Cumhuriyet Mahallesi ve Yeni Mahalle’de ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışların sınırlandırılması kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Kastamonu Valiliği, merkez Halifekuyucağı köyünde Covid-19 vakalarının önlemlere rağmen artması üzerine mahalleler hariç köy merkezinin ikinci bir açıklamaya kadar karantinaya alınmasına karar verdi. Kentte daha önce de 3 köy ve 5 mahallede karantina şartları uygulanmaya başlanılmıştı.

Aksaray’da Ortaköy ilçesine bağlı Kümbet köyü 14 gün süreyle, Siirt’te de merkez Çal Mahallesi karantinaya alındı. (DUVAR-AA)

Siirt’te Covid-19 tedbirleri kapsamında karantina kararı verilen Çal Mahallesi’nde güvenlik önlemleri alındı. (Fotoğraf: Fecri Barlık/Anadolu Ajansı)