Mahkeme, Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerini iptal etmedi

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalelerinin iptali için açtığı davayı reddetti. Kararı Danıştay'a götüreceklerini açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalelerinin iptali için açtığı dava İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalelerinden İBB İştiraklerinin elenmesini yargıya taşımıştı. Kararın iptali için açılan davada Bölge İdare Mahkemesi kararını bugün açıkladı. Mahkeme, İBB’nin itirazını reddetti.

İMAMOĞLU'NDAN TEPKİ

Kararı Twitter hesabından duyuran Ekrem İmamoğlu şu ifadelere yer verdi:

“Mahkeme, Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ile ilgili ihaleye itirazımızı reddetti. İstanbullular adına, şehrin tarihi, kültürel ve doğal varlıklarını korumaya devam edeceğiz ve kararı Danıştay'a götüreceğiz. Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır.”

İBB SAF DIŞI BIRAKILDI, İHALE HEZARFEN'E VERİLDİ

TCDD, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl depo sahalarını, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için 4 Ekim’de ihale açtı. İhaleye 4 teklif sunulmuş, 2 şirket elenirken sona Okçular Vakfı’nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan İBB eski çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş’den oluşan konsorsiyum kalmıştı. TCDD’nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken 18 Ekim günü ihalenin gerçekleştirildiği, İBB’nin davet bile edilmeden yazılı olarak elendiğinin bildirildiği öğrenildi. İhaleye tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık’ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı açıklandı. (HABER MERKEZİ)

5 soruda Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesi5 soruda Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesi

Haydarpaşa ihalesi İBB'den habersiz yapılmışHaydarpaşa ihalesi İBB'den habersiz yapılmış