Soylu: Şehirlerden şehirlere gitmeyin, daha fazla zorlaştıracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yolculuk için şu ana kadar istenen 'seyahat izin belgesi' talebinin 100 bin olduğunu söyledi. Soylu, "Bunun hepsine cevaz veremeyiz, vermemiz de imkansız. Bizim vatandaşa mesajımız çok net. Şehirlerden şehirlere gitmeyin. Daha fazla zorlaştıracağız" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, korona virüsü salgınına ilişkin alınan önlemler konusunda açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Soylu canlı yayında yaptığı açıklamada, şehirler arası yolculuk yapmak için gerekli olan 'seyahat izin belgesi' ile ilgili gelen yoğun talebi eleştirdi. Soylu, "Şu ana kadar gelen otobüs ile uçak talebi 100 bin. Bunun hepsine cevaz veremeyiz, vermemiz de imkansız. Bizim vatandaşa mesajımız çok net. Şehirlerden şehirlere gitmeyin. Daha fazla zorlaştıracağız" ifadelerini kullandı.

 Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

​- Dünyada Almanya’nın kendine ait farklı bir yöntemi var. İtalya’nın ABD’nin farklı bir yönetim var. Belli merkezlere ve ülke genellerine yönelik farklı yönetimleri var. Biz bütün bunları izliyoruz. 81 ilin giriş ve çıkışındaki denetimleri sıklaştırdık. Şehirlerden şehirlere gitmeyin bunu daha da zorlaştıracağız.

- Taşınma halinin son bulması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu özel dönemde yer değiştirmememiz lazım.

- Esas itibariyle biz fiili bir zorluk çıkarmaya çalışıyoruz bunu çok net ifade ediyorum. Kendi şehirleri dışına çıkmaların istemiyoruz. Bunun için tüm özel araçlarda kontrol yapıyoruz.

- Bu durumda en kötü söz 'Her şey iyi durumda' demektir. Bu, hepimizi büyük bir gevşekliğe iter ve rehavete iter.

- Buradan muradımız şu; otobüs yolculuğu yüzde 99 azaldı. Uçak yolculuğu günde birkaç sefere düştü. Üretim için gidenlerle ilgili bir kısıtlama yok. Biz özel araçların il dışına çıkmaların arzu etmiyoruz. Bunun için her türlü zorluğu oluşturacağımıza inanıyorum.

- Biz veriler üzerinden bu mesele başladığından itibaren, ölümler başladığı andan itibaren sürekli önlem almaya çalışıyoruz.

- Aldığımız her tedbirle özellikle insanların dışarıya çıkmamasını ikna etmeye çalışıyoruz. Aldığımız tedbirlerle de bunu uyguluyoruz. Hem tembihlerimiz hem de ortaya koyduğumuz stratejinin başarıya ulaştığına inanıyoruz. (HABER MERKEZİ)