İnfaz teklifi ne getiriyor?

Korona virüsü salgını nedeniyle hız verilen infaz kanunu değişiklik teklifi tamamlandı. Meclis Başkanlığı'na sunulan teklifte infaz indirimiyle ilgili kalıcı, denetimli serbestlik süresinin artmasıyla ilgili ise geçici düzenleme var. Taslakta yer alan ama muhalefetin tepki gösterdiği uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarında infaz indirimi tekliften çıkarıldı. Düzenlemelerden terör suçlamasıyla yargılananlar yararlanamayacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla Meclis’e sunulan İnfaz Kanunu başta olmak üzere 11 kanunda değişiklik öngören 70 maddelik teklif Meclis Başkanlığına sunuldu. Gelecek hafta Meclis’te görüşülmesi beklenen teklif bazı suçlarda infaz oranının yarı yarıya indiriyor. Denetimli serbestlik süresi ise geçici bir düzenleme ile 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor. Açık cezaevleri de Korona virüsü salgını nedeniyle iki ay boşaltılıyor. Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçları, kasten adam öldürme ile terör suçlarında ise indirim yapılmıyor.

90 bin kişiyi etkileyecek infaz kanunu değişikliğinde dikkat çeken başlıklar şöyle:

KOŞULLU SALIVERİLME ORANI YARI YARIYA DÜŞÜYOR

Teklif ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreleri yeniden belirleniyor. Buna göre koşullu salıverilme oranı kural olarak yarıya indiriliyor. Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçları, kasten adam öldürme ile terör suçlarında indirim yapılmayacak.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ GEÇİCİ OLARAK ARTIYOR

Terör suçları, uyuşturucu ticareti suçları, cinsel saldırı suçları, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere 30 Mart 2020 tarihine kadar işlenen suçlarda, denetimli serbestlik süresi 3 yıl olarak uygulanacak. Sıfır-altı yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile yetmiş yaşını bitirmiş hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olacak. Ağır hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız sürdüremeyen 65 yaşını bitirmiş hükümlülerin cezası denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek. Çocuk hükümlülerin 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı 1 gün 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

AÇIK CEZAEVLERİ SALGIN NEDENİYLE 2 AY BOŞALIYOR

Covid-19 salgını nedeniyle açık cezaevlerinde bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacak. Bu süre Adalet Bakanı tarafından iki kez uzatılabilecek.

İYİ HALE YENİ DÜZENLEME GELİYOR

Teklifle hükümlülerin tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin iyi hal esasları da yeniden belirleniyor. Hükümlüler ceza infaz kurumlarında bulunduğu tüm aşamalarda, en geç 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak.10 yılın üzerinde olan cezalarla terör ve kasten öldürme gibi suçlardan mahkum olanların tahliyesine Cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği bir kurul karar verecek. Bu kurula cezaevi izleme kurulu üyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri de katılacak.

ÖZEL İNFAZ USULLERİ GENİŞLİYOR

Teklifle hapis cezalarının hafta sonu ve geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletiliyor. Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılıyor. Çocuklar da bu usule dahil ediliyor. Bu kapsamda konutta infazın sınırı kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 yıl, 70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 yıl, 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

HASTA VE ENGELLİLERE KONUTTA İNFAZ

5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı olarak cezalarını konutlarında çekebilecek. Yeni doğum yapan ve toplam üç yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutta çekebilecek. Hamile kadınların cezası bir buçuk yıl ertelenebilecek.

İZİN SÜRELERİ YENİDEN DÜZENLENİYOR

Teklifle zorunlu ve çok ivedi durumlarda, Cumhuriyet Başsavcılığının hapis cezasının infazına 6 ay ara verme yetkisi 1 yıla çıkarılacak. Ayrıca, hükümlülerin eş veya çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri halinde infaza ara verilebilmesine imkan tanınıyor. Açık cezaevlerinde bulunan hükümlülerin 3 günlük mazeret izin hakkı 7 güne çıkarılıyor. Hükümlülere, hasta olan yakınlarını ziyaret edebilmesi amacıyla verilen mazeret izin hakkı da 1 defadan 2’ye çıkarılıyor.

Teklifle yaralama suçunun, kezzap atmak gibi canavarca hisle işlenmesi durumunda azami ceza 18 yıla çıkarılacak. Örgüt kuran ve yönetenlerin cezaları ile tefecilik yapanların cezaları artırılacak.