Sivas, Çorum ve Batman'da 7 köy karantinaya alındı

Çorum'un Mecitözü ilçesinin Fındıklı, Boğazkale ilçesinin Emirler köyü ile Sungurlu ilçesinin Oyaca köyleri korona virüsü tehdidi nedeniyle karantinaya alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Türkiye'de korona virüsü salgını nedeniyle karantinaya alınan yerleşim yerlerine Çorum'un Mecitözü ilçesinin Fındıklı, Boğazkale ilçesinin Emirler köyü ile Sungurlu ilçesinin Oyaca köyleri ile Sivas'ın Koyulhisar ve Yıldızeli ilçelerine bağlı 3 köy ve Batman'ın Sason ilçesinde bir köy ve ilçe merkezindeki 3 adres eklendi.

Çorum Boğazkale Kaymakamlığı'nın aldığı karar sonrasında köye giriş ve çıkışlar geçici süreliğine durduruldu. Yine, Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyünde yaşayan bir kişinin testlerinin pozitif çıkması üzerine köye giriş ve çıkışlar geçici olarak durduruldu. Jandarma ekipleri tarafından giriş ve çıkışlara kapatılan köyde sağlık ekipleri sürekli kontrol yaparken yapılan anonslarla da köylülerden dışarı çıkmamaları isteniyor. İlçe Hıfzısıhha Meclisi tarafından alınan karar da şu ifadelere yer verildi: “Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyümüzde insan sirkülasyonunun salgın riskine bağlı olarak durdurulmasına, vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemelerine ve evlerinde kalarak izolasyon kurallarına uymalarına durum köy muhtarı ve halkına tebliğ edilmesine kolluk ve sağlık ve ekiplerince kontrol atında tutulması kararlaştırılmıştır.”

Sivas'ın Koyulhisar ve Yıldızeli ilçelerine bağlı 3 köy, yeni korona virüsü tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Sivas Valiliğinden yapılan açıklamada, "Koronavirüs salgınının halkın hayatını tehdit etmesini engellemek ve sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere, Yıldızeli ilçesi Üyük köyü ve Koyulhisar ilçesi Kurşunlu ve Yağcılar köylerimizde İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karantina kararı alınarak, köylere giriş ve çıkışlar yasaklanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Sivas'ın Akıncılar ilçesi Şenbağlar, Koyulhisar ilçesi Boyalı ve Dilekli, Suşehri ilçesi Boyalıca ve Gökçekaş köylerinde de 2 gün önce karantina kararı alınmıştı.

BATMAN'DA BİR KÖY KARANTİNADA

Batman'ın Sason ilçesinde bir köy ve ilçe merkezindeki 3 adres karantinaya alındı. Kaymakamlık internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Altıdere köyünde ve ilçe merkezinde 3 ayrı adresin Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile karantina altına alındığı belirtildi.

Açıklamada, ilçe halkının zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları istenerek, şu ifadelere yer verildi:

"İlçemize ve köylerimize dışarıdan gelen herkesin ikamet ettiği yerdeki kişilerle beraber 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri hem kendi hem de toplum sağlığı açısından hayati derecede önemlidir. Bu konuya riayet edilip edilmediği muhtarlarımız ve kolluk birimlerimiz tarafından denetlenecektir. Riayet etmeyen kişilerin zorunlu karantina altına alınacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Türkiye'de hangi yerleşimler karantinada?Türkiye'de hangi yerleşimler karantinada?

Karantinadaki köylüler anlattı: İlk vakalar İstanbul ve Umre'den gelenlerde çıktıKarantinadaki köylüler anlattı: İlk vakalar İstanbul ve Umre'den gelenlerde çıktı