İmamoğlu bağış kampanyası başlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu korona virüsü salgınına karşı bağış kampanyası başlattıklarını açıkladı.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü ile mücadele için bağış kampanyası başlattıklarını açıkladı. “Bu işle hükümet tek başına mücadele edemez, sağlık bakanı tek başına mücadele edemez. Vatandaşlarımız hep birlikte mücadele etmeli. Vatandaşla kamu kurumları arasında bağ kuracak olan belediyedir. Bütün vatandaşlarımızın belediye hesaplarımıza bağışlarını bekliyoruz” dedi. İmamoğlu, #BirlikteBaşaracağız adıyla başlatılan kampanyaya para bağışının yanı sıra ihtiyacı olanlara ulaştırılmak üzere çocuk bezi gibi gerekli malzemelerin de gönderilebileceğini söyledi. Kampanyaya katılımla ile ilgili bilgiye ise birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr sitesinden ulaşılabilecek.

Dün sabah bazı toplu taşıma hatlarında yaşanan yoğun yolcu trafiği ile ilgili de konuşan İmamoğlu, “Burada bir kasıt olduğu belli. Maç yok ki deplasmana gidiyorlar diyelim. Camilerde toplu namaz yok ki sabah namazına gidiyorlar diyelim. Sabah saat altıda böyle bir yoğunluk o hatlarda normal zamanlarda bile yok. Bunu görünce inanın kanım dondu. Batsın böyle siyaset” dedi.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, salgın ve İstanbul’daki durumla ilgili açıklamalar yaptı. İmamoğlu, İstanbul’un ekonominin merkezi ve kalabalıklığı sebebiyle hastalığın en çok yayıldığı yerlerden olduğunu ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğini söyledi. İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İSTANBUL İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLEBİLİR: İstanbul’un yüzde 60’ı tehlike altında. Kent nüfusunun yüzde 15’i dışarı çıksa, 2.5 milyon kişi eder. Hava biraz iyileşince insanlar bir şekilde dışarıya çıkıyor. Türkiye için olmasa bile İstanbul için sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir. İstanbul’da şu an halkın en büyük eksiği maalesef temel ihtiyaçları. Halkın faturalarının ertelenmesi lazım. İl idare kurulu ile pandemi kurulunda 2-3 saat çok faydalı vakit geçirdik. Hepimizin ne kadar sorumlu olduğunu hissettik. Türkiye’nin sisteminde belediyelerin bir merkezi idare gelirleri, iki yerelde ettiği gelirler var. Türkiye’nin yüzlerce belediyesi için belediyelerin gelirleri şu anda neredeyse sıfır noktasında. Bizim yolcu sayımız onda birine düştü, daha da düşmeli ama o tekerlekler dönüyor. Oradan gelen gelirler de yüzde 10’a düştü. Yerel yönetimlerin direkt vatandaşa dokunduğu bir sistemde, biz bu süreçlerde bu seferberlik ortamını yüklenecek kurumlarız. Dolayısıyla sübvansiyona muazzam ihtiyacımız var. Belediyelerimizin hiçbiri elektrik, su, doğalgaz faturalarında kesinti yapmayacağını açıkladı. Hiçbir vatandaşımız bu süreçte suyundan, elektriğinden şüphe etmesinler. Bu dönemde hiç kimsenin kapısına kesinti için kimse gidemez gitmemeli de zaten.

ARTIK BÜTÜN KONULAR MİLLİ: Doğalgazda biz aracı kurumuz. BOTAŞ’tan ertelemeyi talep etmemizin gerekçesi şu biz de bu fırsatla doğalgaz faturalarını erteleyelim. Bizim İSKİ’de maliyetimizin büyük çoğunluğu enerji. Elektrikle dağıtıyoruz. Barajlarımız istediğimiz seviyede değil, suyu israf etmeyelim. Kurtuluş Savaşı’nda evindeki metali eriterek silah yapan bir dönemi yaşadı bu toplum. ÖTV muafiyeti, bu süreçte sübvansiyon istiyoruz. Biz 300 milyon liraya yakın iştiraklerimizin kaybından bahsedebiliriz. 750 milyon lira açığa çıkmış durumdayız. Maliye Bakanlığı’na bu isteklerimizi yolladık. Şu anda gelen tek şey kesinti yapılmamasıyla ilgili. Ama hizmet için sübvansiyona ihtiyacımız var. İstanbul’un en büyük ihtiyacı vatandaşlarımızın temel ihtiyacı. Biz 250 bin aileye sosyal yardımda bulunuyoruz. Şu süreçte 50 bini aşan yardım talebi aldık. Bu büyüyecek, ortada. Berberlerimiz, gündelik kazançla evine ekmek götürenler evine kapanmış durumda. Biz şu anda bir yandan pandemiye karşı günlük tedbirlerimizi, sağlıkçılarımızın elini kolaylaştıracak her türlü tedbiri aldık. Esas konu daha sonrası. Bizim işsiz kalan insanlarımız var. Kötüsünü düşünmek lazım, turizm sektörü kayıp durumda. Bütün bu konuların seferberlik anlamında bütünüyle masaya yatırılıp değerlendirilmeli. Türkiye’nin artık bütün konuları millidir. Siyasi dayanışmayı gösterme zamanıdır.

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ KAMPANYASI: #BirlikteBaşaracağız kampanyasını 39 ilçe belediyemizle dayanışma içinde götüreceğiz. Vatandaşlarımızdan, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için ayni ve nakdi yardım bekliyoruz. Yardımsever halkımız gerekli bilgilere birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr sitesinden ulaşabilir. Hastanelerde oluşacak ihtiyaçları il sağlık müdürlüğümüz üzerinden bizimle lütfen bağ dursunlar biz elimizden geleni yaparız. Dünya bir haykırış yapıyor ey insanlık, siz dünyayı hor kullandınız ben size ses veriyorum. Dünya feryat ediyor. Önce gelişmeyi değil bu dünyayı korumayı, insanlığı korumayı önceleyeceksin diyor. Maalesef hâlâ kayıtsız ekonomi gücü çok yüksektir. Beni her gün minibüsçüleri taksiciler arıyor. Bütün bu ekonomiyi döndürebilmek adına topyekûn, devletimiz talimat verecek biz koşup anlatacağız, önerilerimizi sunacağız. Akıl akıldan üstündür, ortak akıl her şeyden üstündür. Bu ülkenin kaynağı olmaz olur mu? Kaynağı nereye kullanacağına bağlı. Geçen gün isyan ettim. İhalenin zamanı mı? Ülkelerin ekonomisi günü kurtarmak için yapılamaz, geleceğe yönelik olur. Türkiye’nin nimetleri bize düşer yeter ki çalışmayı bilelim. Sokak hayvanları için de sahadayız. Yardımlaşma ve koordinasyon merkezimiz de var Yenikapı’da. Bu konuda bir yetkili ilçe belediyeleri ile sahada neyi koordine edebiliriz diye konuşuyor. Sokak hayvanları konusunda aktifiz. Bazı işletme hususları ile ilgili takviyeler yaparak bazı işletmeler bize kapılarını açtı. Biz de bu ilişkiyi il sağlık müdürlüğümüz ile yürütüyoruz. (HABER MERKEZİ)