Kredi kuyruğu virüs riskini artırdı

Halkbank, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan tüm esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği vereceğini duyurdu. Bankanın bu kararı üzerine şubelerde oluşan yoğunluk, korona virüsü bulaşma riskini de artırdı.

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Korona virüsle mücadele kapsamında Halkbank’ın tüm esnafa 25 bin lira nakit, 25 bin lira da ticari kart desteği desteği açıklamasının ardından banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu. İstanbul’daki çoğu kişi virüs bulaşma riskini düşünmeden bankalara giderek kredi almaya çalışıyor. Durum böyle olunca banka çalışanları da risk altına giriyor. Zaman zaman da tartışmalar yaşanıyor.

ŞUBELER DOLDU

Kredi desteği alacaklarını duyan insanlar bankanın birçok şubesini neredeyse doldurdu. Yetkililerin “evde kalın” uyarılarını dinlemeyen aynı zamanda banka çalışanları için de risk olmaya devam ediyor. Ayrıca şubelerin önünde uzun kuyruklar oluşturanlar arasında sadece esnaf yok! Esnaf olmayanlar da bankanın açıklamış olduğu bu paketten yararlanmak istiyor. Ancak banka çalışanları, kendilerine bu durumun mümkün olmadığını, gerekli şartları yerine getirmediklerini söylediğinde ise sözlü tartışmalar yaşanıyor.

ÇÖZÜM ÜRETİLEBİLİRDİ

İnsanlar bankaya giderek hem kendi hayatlarını hem de banka çalışanlarının hayatını riske atarken birçok çözüm önerisi gündeme geldi. Uzmanlar, bankaların internet şubelerine gerekli altyapı çalışmasının sisteme entegre edilmesiyle birlikte bu işlemin online olarak yapılması gerektiğini söyledi.

ÇALIŞANLAR İÇİN ÖNLEM: SERBEST KIYAFET VE MASKE

Banka çalışanlarının karşılaşabileceği riskleri iktisatçı danışman Meriç Dıraz’la konuştuk. Kredi kullanma süreçlerinin başvuru sürecinden sonuna kadar bütün süreçlerin hem banka personeli hem de insanlar için büyük risk yaratabileceğini belirten Dıraz, “Maalesef bu durum sosyal izolasyonu imkansız kılabilir. Kredi verme süreci, çalışan ve müşteriyi yüz yüze getiren bir süreç. Şubelerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Şubelerde de tedbirler alınmalı” dedi.

“Bu kredi zaten bedava verilmiyor” diyen Dıraz şöyle devam etti:

“Kredinin verilmesi için birçok kriter var. Kredi notu nasıl, teminat ve kefil… Tüm bunlar sağlandıktan sonra krediyi almak isteyen kişinin SGK ve vergi borcunun da olmaması gerekiyor. Sosyal izolasyon asla söz konusu değil. Bu yaşananlar da izolasyonu imkansız kılıyor. Bugün başvuru yapılsa bile en az 15 gün sonra yanıt alınabiliyor.”

‘İNSANLARI BORÇLANDIRARAK BU KRİZİ AŞACAKLARINI DÜŞÜNÜYORLAR’

Söz konusu destek paketini de eleştiren Dıraz sözlerini şöyle sürdürdü: “15 senedir bu hükümetin büyüme gibi hedeflerinde insanları borçlandırma vardı. Herhangi bir mali destek alınmış olsa bile uygulanmayıp insanları daha fazla borçlandırma kararları alındı. Şu an karşılaştığımız sorun kimsenin çözemediği bir problem: korona virüsü. ABD, herkesin cebine bin dolar koyacağız, dedi. Fransa, küçük işletmeler batmayacak, dedi. Çünkü bu hükümetlerde para vardı ve bunu yaptılar. Bizde para olmadığı için insanları borçlandırarak bu krizi aşacaklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki bunu yaptıkları zaman da virüse kurban verecekleri bir kesim de var. Müşteriyle iletişim halinde olan şube personeli riski çok yüksek.”