İmamoğlu: Millet can, birileri Kanal İstanbul derdinde

Kanal İstanbul için ilk ihale bugün yapıldı. Yürütülen sürece tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Millet can, birileri Kanal İstanbul derdinde" dedi.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü salgınıyla ilgili yeni uyarılarda bulundu. ‘Türkiye için olmuyorsa, İstanbul için kontrollü kısıtlama getirilmesini’ beklediklerini vurgulayan İmamoğlu “Salgının ne denli hızla büyüdüğünün, tehlikenin ne kadar büyük olduğunun lütfen farkında olun. Farkında mısınız acaba? Bu yüzden evde kalmalısınız, bu yüzden sosyal mesafeyi mutlaka korumalısınız” uyarısında bulundu.

İstanbul’da toplu ulaşım kullanımının yüzde 80 düştüğünü, ancak taksi ve dolmuş gibi kullanımlarla yine de her gün 1 milyon insanın toplu ulaşımdan yararlandığını belirten İmamoğlu “Bu, büyük bir risk. Biliyorum, bazılarınız iş için mecburen sokaklara çıkıyor. Bunun çözümü için de devletimizin hükümet yetkililerinin bir çabası olacağına inanıyorum. ncak bugün gerekli adımlar atılmazsa, gelecekte hayal kırıklığı yaşanacağı ne yazık ki aşikar. Onun için bu konuda çok kararlı, radikal kararlar almalıyız. Ne yazık ki bu işler, sadece lafla da olmuyor” dedi.

‘KANAL İSTANBUL’UN İLK İHALESİNE 8 MİLYAR TL AYRILDI’

Kanal İstanbul ihalesine de tepki gösteren İmamoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Millet can, birileri Kanal İstanbul derdinde Evet bugün, Kanal İstanbul projesi çerçevesi kapsamında, Odabaşı ve Dursunbey köprülerinin taşınma ihalesi var. Bu yol ihaleleri için, 2020 bütçesinde 8 milyar lira kaynak ayrıldı. Oysa bugün işini kaybetme arifesinde olan ya da işyeri kapandığı için gelir elde edemeyen milyonlarca insan var, Türkiye’de ve İstanbul’da. Kaynaklarımızı hala Kanal İstanbul gibi, bize göre ucube projelere harcamak yerine, halkımız için neden harcamıyoruz? Allah aşkına, bugün bir köprü yıkıp, yapmak mı iş; yoksa, evde gelecek kaygısına düşmüş milyonlarca insana destek olmak mı? ‘Korona Krizi’nden, Kanal İstanbul çıkarmaya çalışmanın adını, vallahi ben koyamıyorum, lütfen siz koyun.”
(HABER MERKEZİ)