Cezaevlerinden şikâyet yağdı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, virüs salgını nedeniyle 26 cezaevinden şikâyetler aldı. Derneğin hazırladığı rapora göre karantina koğuşları bile şu an aktif kullanılırken, yaşlı ve hasta mahpuslar için önlem alınmıyor. Bazı açık cezaevlerinde ise izinden dönenler karantinaya alınmadan koğuşa yerleştiriliyor.

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Kapasitesinin çok üzerine çıkan cezaevlerinde korona virüsü salgınıyla birlikte diğer sorunlara can güvenliği de eklendi. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne sadece 4 gün içerisinde 3’ü kapalı 23’ü açık cezaevinden şikayet telefonları geldi.

Yapılan başvurular üzerine hazırlanan raporda öncelikli olarak cezaevlerindeki kapasite sorununun altı çizildi. Bu durum rapora şöyle yansıdı:
“Hapishanelerde kapasite sorunu uzun süredir devam etmekte ve mahpuslar bu sebeple birçok sorun yaşamakta. Kapasitenin fazla olmasından kaynaklı birçok ihlal başvurusunun öne çıktığı söylenebilir. Mahpuslar koğuşlarının kalabalık, yatakların ise birbirlerine yakın mesafede olduğunu ve bu yakınlıkta uyumak zorunda kaldıklarını bildirmiştir. Sosyal mesafe koyamadıklarını, ortak alanlar ve yemekhanelerde çok fazla mahpusun bir araya gelmek zorunda kaldığı da aktarılan bir diğer sorun. Aynı zamanda bazı hapishanelerde bahçenin havanın soğuk olmasından da kaynaklı belirli saatlerde kapatılması, mahpusların hareket alanını kısıtlamış ve aynı zamanda, kapasitenin üstünde mahpusun birbirlerine yakın şekilde aynı alanı kullanmasına neden olmuştur.”

‘HİJYEN SORUNU VAR’

Raporda cezaevlerinin genel durumu hakkında bilgiler yer alırken, hijyen önlemleri konusunda da durumun iç açıcı olmadığı aktarıldı. Raporda cezaevlerinin genel durumu şöyle sıralandı:

-Dezenfekte amaçlı bazı hapishanelerde ilaçlama yapılırken, bazılarında yapılmadığı,

-Koridorlara dezenfekte malzemesi koyan hapishanelerin sayısının oldukça az olduğu,

-İnfaz koruma memurlarının bazı hapishanelerde maske takarlarken bazı hapishanelerde takmadıkları veya bir kısmının taktığı,

-İnfaz koruma memurlarının sayım dışında mahpuslara yaklaşmadığı ve bazı hapishanelerde mahpuslara ayakta omuz omuza sayım yaptırıldığı,

-İnfaz koruma memurlarının bazı hapishanelerde mahpusların yemeklerini kapıya bıraktığı, mahpusla temas etmediği,

-Birçok hapishanede düzenli temizlik yapılmadığı,

-Dezenfektanların kantinde 10- 45 TL arasında değişen ücretlerle satıldığı,

-Yemekhanelerin yeterince temizlenmediği şikayetleri belirtilmiştir.

Raporda mahpusların durumuna ilişkinse şunlar aktarıldı.

-Bazı hapishane idareleri koğuşlara sabun dağıtırken bazı hapishanelerde sabuna erişilmediği,

-Mahpuslara maske ve eldiven verilmediği,

-Ücretsiz temizlik malzemesinin sağlanmadığı, ücretini ödeyemeyen, maddi durumu iyi olmayan mahpuslara da malzemenin temin edilmediği,

-Birçok hapishanede tuvaletlere dezenfektan konulmadığı,

-Banyoların kirli olduğu,

-Bazı hapishanelerde her koğuşa 1 saat banyo izni verildiği, diğer vakitlerde banyoların kilitlendiği,

-Lavabo sayısının az olduğu,

-Suların sık sık kesildiği ve sıcak suyun sınırlı verildiği,

-Bazı hapishanelerde çamaşırhanede çamaşırlarını ücret vererek yıkamaya devam ettikleri, deterjan alamayan mahpusların olduğu şikayetleri belirtilmiştir.

‘KARANTİNA KOĞUŞLARI AKTİF KULLANILIYOR’

Raporda bir diğer başlık ise karantina konusu oldu. Bazı hapishanelerde izinden dönen mahpusların karantinaya alındığı, bazı hapishanelerde ise böyle bir önlemin başlarda alınmadığı, mahpusların eski koğuşlarında kalmaya devam ettiği bilgileri raporda yer aldı. Ayrıca çarpıcı diğer bir bilgi ise şu an karantina koğuşlarının aktif olarak kullanıldığı da aktarıldı.

Peki hangi alanlar karantina koğuşuna çevrildi? Raporda bu sorunun yanıtı şöyle yer aldı: “Karantina koğuşları için görüş kabinleri ve atölyeler gibi alanlar kullanılıyor. Risk grubunda olan mahpuslar için hiçbir önlem alınmadığı mahpuslar tarafından iletildi. Ayrıca risk grubunda olanlar ve izinden gelen mahpuslar aynı bölümde tutuluyor.”

Mahpus şikayetleri arasında şu an cezaevinde ateşi 38 derecenin üstünde insanlar olduğu ancak bu kişilere test yapılmadığı da aktarıldı.

‘MAHPUSLAR SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKINI KULLANAMIYOR’

Raporda dikkat çeken başka bir konu ise mahpusların sağlığa erişim haklarının kullanamadı oldu.

Mahpusların bu konudaki şikayetleri de raporda şöyle yer aldı:

– Doktorun revire gelmediği, mahpusların revire çıkarılmadığı,

– Rerevirden ilaç alınamadığı, hasta ve yaşlı mahpuslar için önlemler alınmadığı,

– Kalp hastası ve kronik hasta mahpuslar için önlemlerin alınmadığı şikâyetleri iletildi.
(DUVAR)