Kargo işçileri: Maske ve eldiveni kendi cebinizden alın deniliyor

Korona virüsünün yol açacağı hastalığa karşı en riskli iş kollarının başında kargo işçileri geliyor. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, “İşçi paketi aldığı yerden virüsü kapabilir, teslim ettiği yerden de kapabilir” diyor. Bir kargo işçisi ise korktuklarını, itirazlarını dile getirdiklerinde ise kendilerine kapının gösterildiğini şu sözlerle anlatıyor: “Eldiven, maske yok dediğimizde müdür 'Cebinizden alın' dedi. İtiraz edenlere, kapı gösteriliyor. 'İstemiyorsan, bırak git' deniliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Korona virüsünün yol açacağı hastalığa karşı en riskli iş kollarından biri de kargo sektörü. TÜMTİS (Tüm Taşıma İşçileri Sendikası) Genel Başkanı Kenan Öztürk, özellikle bu tip salgın döneminde en tehlikede olan iş kolunun kargo işçileri olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Birçok insan endişe ettiği için evden çıkamazken kargo işçisi sabah çok erken saatlerde işine gidiyor ve nerdeyse 24 saat vardiyalar halinde çalışmaya devam ediyor. İnsanların kapılarına kadar yükünü, paketini götürüyor bu insanlar. İşçi paketi aldığı yerde bu virüsü kapabilir, teslim ettiği yerden de kapabilir.”

“Örgütlü olunan yerlerde kısmı önlemler uygulanıyor” diyor Öztürk: “Aras Kargo, UPS Kargo, DHL Express gibi örgütlü olduğumuz yerlerde hijyen malzemeleri sağlandı. Birtakım önlemler alındı. Yeterli mi? Değil. Örgütlenebildiğimiz yerlerde olumsuzluklara müdahale etme şansımız var fakat ne yazık ki çok sayıda yer örgütsüz.”

Çoğu yerde hiçbir önlem alınmadığını söyleyen Öztürk, kendilerine ulaşan insanların paylaştıklarını aktarıyor: “Bu arkadaşlardan bize ulaşanlar var. Eldiven ve maske istedik diye işten çıkarılan arkadaşlarımız oldu. Çalışırsanız çalışın, çalışmazsanız kapı burada deniliyor. Örgütsüz yerlerde her durumda kara düzen ediyor. Güvencesiz bir şekilde işçiler baskıyla çalıştırılıyor. Bakanlık çeşitli açıklamlar yapıyor, şu önlemler alınsın, bu önlemler alınsın diye ama önlem alınmayan iş yerleriyle ilgili nasıl bir yaptırım uygulanacak? Denetim mekanizması yok.”

‘ELDİVEN  VE MASKEYİ CEBİNİZDEN ALIN DENİLDİ’

Yurtiçi Kargo’da çalışan, kovulma endişesi taşıdığı için ismini habere almadığımız işçi gece 04:45’te servise bindiğini, 05:30’da ise iş başı yaptığını anlatıyor. Özellikle indirim zamanları çok fazla yorulduklarını dile getiriyor. İşçi, korona virüsü sonrası kendilerinin çalışma koşullarında hiçbir değişiklik olmadığını söylüyor: “Maske takmıyoruz. Eldiven kullanmıyoruz. Çalıştığımız yer zaten hijyenik değil. Çalışma koşullarımız kötü, eldiven yok, maske yok dediğimizde müdür cebinizden alın dedi. İtiraz edenlere, kapı gösteriliyor. İstemiyorsan bırak, git diyorlar. Emekliliğine az kalmış bazı arkadaşlar mecbur katlanıyor. Sessiz kalıyorlar.”