Kışladaki askerler tedirgin: Yurt dışından gelenler var

Korona virüsünün endişe yarattığı yerlerden biri de askeri kışlalar. Koğuşlarda askerlerin dip dibe olması, iki hafta önce birliklerine teslim olan askerlerin içerisinde yurt dışından gelenlerin olaması askerleri endişelendirmiş durumda. Özellikle kışlalara yemek hizmeti sunan özel şirket çalışanlarının dışarıdan gelmesi de büyük risk oluşturuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ülkemizde korona virüsünün hızla artması nedeniyle çoğu kurumda önlemler artmaya başladı. Ancak çoğu kışlada henüz bir önlem alınmış değil. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde korona virüsü nedeniyle askerler için arttırılan önlemler kapsamında askerlerin çarşı izinleri askıya alındı, ateş ölçümü başladı. Özellikle eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın korona virüsü nedeniyle ölmesi kışlaları yeniden hatırlattı.

Çanakkale 18'nci Mekanize Piyade Tugayı’ndaki bir asker yaşadığı endişeyi ve tedbirsizliği şöyle anlattı: "Son günlerde ülkemizde de yayılan korona virüsü dolayısıyla tedirginiz. Aramızda son 1 ayda yurt dışına çıkıp gelmiş insanlar var. Ayrıca yemekhane ve kantin görevlileri akşam eve gidip sabah geliyorlar. Bu durumlardan çok tedirginiz."

HULUSİ AKAR'A SORULAR: 14 GÜN KARANTİNA UYGULANDI MI?

Askerlerin şikayeti üzerine HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a kışlalarda ne gibi önlemler alındığını sordu. Gergerlioğlu, bu ana kadar karantinaya alınan askerlerin olup olmadığı konusunda da Akar'dan bilgi istedi. Gergerlioğlu, Akar'a verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

- Askerlerin içerisinde son 1 ayda yurt dışına çıkıp gelmiş yurttaşların bulunduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa yurt dışına çıkıp gelmiş olan yurttaşların Corona Virüs kapsamında tedbirler alınmış mıdır? Bu yurttaşlar 14 gün karantinada tutulmuş mudur?

- Bakanlığınızın askerlik yapan yurttaşlar için tugaylarda Corona Virüs tedbirleri alınmış mıdır? Eğer alınmışsa bunlar nelerdir?

- Tugaylarda er konumunda bulunan yurttaşlardan Corona Virüs nedeniyle karantina altında olan yurttaş var mıdır? Varsa kaç yurttaş karantina altındadır?

- Tugaylarda çalışan yemekhane ve kantin görevlilerinin Corona Virüs kapsamında tugaylara giriş ve çıkışlarında ateş ölçümleri yapılmakta mıdır?

- Tugaylarda bedelli askerlik kapsamında kaç yurttaş son 1 ayda yurt dışından ülkeye giriş yapmıştır?

- Son 5 yıl içerisinde silahlı çatışma dışında hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?

- Son 5 yıl içerisinde salgın hastalığa yakalanan asker sayısı kaçtır?