Cezaevlerinde korona alarmı: İnfaz paketi hızlandı

Korona virüsü salgınının cezaevlerini de tehdit etmesi üzerine farklı siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünden uyarı geldi. Virüsün cezaevlerinde yayılması durumunda yaşanabilecek risk AK Parti'yi de harekete geçirdi. Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti’de yapılan çalışmalar kapsamında MHP ile de yeniden temas kuruldu. İnfaz kanununda değişiklik öngören teklifin genişletilmesi gündemde.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart'tan bugüne 3 ölüme yol açan korona virüsü salgını cezaevlerini de tehdit ediyor. Kapasitesinin çok üzerinde doluluk oranlarına sahip olan cezaevlerine virüsün sıçraması durumunda kontrol edilemez sonuçlar doğurma riski bulunuyor.

Korona virüsü vakalarının Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından farklı siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden cezaevlerindeki olası riske dikkat çeken çok sayıda açıklama geldi. İnfaz koruma memurlarının hareketliliği ve yeni mahkum giriş çıkışlarının kapalı alan olan cezaevlerine virüs taşıması durumunda çok büyük sıkıntıların yaşanabileceğine işaret eden açıklamalar oldu. Özellikle yaşlı, hasta ve çocuk mahkumlarla ilgili tahliye taleplerinde bulunuldu.

KORONA VİRÜSÜ İNFAZ KANUNUNU HIZLANDIRDI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da Meclis’e çağrı yaparak bir defaya mahsus ceza ve infaz indiriminin gündeme alınmasını istedi. Açıklamalarda korona virüs salgını görülen ABD, İran gibi ülkelerde çok sayıda mahkumun tahliye edildiğine de dikkat çekildi.

Korona virüsü vakalarının artmasının ardından AK Parti de konuyu yeniden gündeme aldı. İlk önce Adalet Bakanlığı'nda, ardından Cumhurbaşkanı başkanlığında, AK Partili yönetici ve hukukçu milletvekillerinin de katıldığı Çankaya Köşkü’nde bir toplantı yapıldı. Çalışma, AK Parti'nin Meclis grubunda devam etti.

İNFAZ KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ DE CEZA İNDİRİMİ DE GÜNDEMDE

Yapılan toplantılarda masada AK Parti tarafından hazırlanan infaz kanununda değişiklik teklifi vardı. Terör, uyuşturucu, kadın ve çocuğa şiddet, cinsel istismar ve tekrar eden suçlar hariç diğer suçlarda infaz oranını yarı yarıya indiren teklif, yapılan hesaplamalara göre yaklaşık 30 bin mahkumun tahliyesini beraberinde getirecek. Ancak bu rakamın korona virüsü riski altında olan cezaevlerini rahatlatmayacağı görülerek kapsamın ne kadar genişleyebileceği ele alındı. Ayrıca MHP’nin gündeme getirdiği bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi gibi ceza indiriminin de değerlendirilebileceği konuşuldu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyuşturucu suçlarına verilen cezalarda bir indirime ya da yeni bir infaz düzenlemesine sıcak bakmadığı biliniyor. Bu nedenle MHP teklifi ele alınsa da kapsamının daraltılacağı ifade ediliyor.

MHP İLE DE TEMASA GEÇİLDİ

Edinilen bilgiye göre hızlandırılan ve kapsamının genişlemesi gündeme gelen infaz düzenlemesi için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile AK Parti Meclis grubundan yöneticiler dün bir kez daha bir araya geldi. Üzerinde çalışılan düzenleme kapsamında MHP ile de yeniden temas kurulduğu öğrenildi. Çalışmanın önümüzdeki 1-2 gün içinde devam etmesi, üzerinde uzlaşılan bir paket çıkması durumunda diğer partilerle de görüşülüp kısa süre içinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

ADALETLİ BİR DÜZENLEME OLMASI LAZIM

AK Partili bir yetkili uzun süredir gündemde olan infaz kanunu değişikliğinin korona virüsü nedeniyle hızlandığını doğrularken, “Bir çalışma var. Birçok seçenek üzerinde duruluyor. Önemli olan toplumda başka yaralar açmayacak adaletli bir düzenleme olması” dedi.