‘Vaka binin üzerinde’ diyen doktor özür diledi

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli doktor Güle Çınar, “Aslında kontrollü gidiliyordu ama Umre işi mahvetti. Şu an artık binlerle konuşabiliriz vaka sayısı olarak. Söylendiği gibi 100'lerde değiliz artık” ifadelerini kullandığı videoya ilişkin açıklama yaptı. Çınar açıklamasında, “Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Uzman Doktor Güle Çınar’ın hastane personeline bilgi verdiği sırada çekilen bir videosu sosyal medyada yaygınlaştı. Çınar’ın, “Önce kendimizi koruyacağız. Kendimizi nasıl güvenli hissedecekseniz öyle davranın ama malzemeyi de çok dikkatli kullanmamız lazım. Çünkü görünüşe göre kötü başladık nasıl gideceğini bilmiyoruz. İtalya olmamayı umuyoruz. Aslında baya kontrollü gidiliyordu ama Umre işi mahvetti. Şu an artık binlerle konuşabiliriz vaka sayısı olarak. Söylendiği gibi 100'lerde değiliz artık. Ve İstanbul çok fena, Ankara da fena başladı. Doğu'da da Var, Kayseri'de var 3'ü de Umre'den gelme” ifadelerini kullandığı video binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Videonun yaygınlaşmasının ardından açıklama yayınlayan doktor Güle Çınar uyum eğitimleri sırasında durumun önemini daha iyi anlatabilmek adına “olumsuz senaryo” üzerinden konuşma yaptığını belirtti. “Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum” diyen Çınar’ın açıklaması şu şekilde:

ÇOK AZ UYKUYLA ÇALIŞMALARDA YER ALDIM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Başhekimliğine, COVID-19 küresel salgınının ülkemizi de etkilemesi sonucu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yaklaşan enfeksiyon salgınına yönelik hastane hazırlıkları, sağlık alt yapısının yeniden düzenlenmesi, eylem planı, personelin uyum eğitimi çalışmaları gibi faaliyetler içinde, çok az uykuyla, çok yoğun çalışmayla günlerdir yer aldım, yer almaya da devam ediyorum.

İNFİAL AMAÇLI BİR SÖYLEMİM YOKTUR: Uyum eğitimlerinin birinde durumun önemini daha iyi anlatabilmek ve eğitime katılanları bu zorlu süreç için hazırlayabilmek için bazı yurtdışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Amacım, hastanede malzeme eksiklikleri de dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz edebilmek ve hastane personelinin süreci daha iyi sahiplenmesini sağlayabilmekti. Siyasi ya da infial amaçlı amaçlı bir söylemim yoktur, asla da olamaz. Maalesef, gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır.

FARKLI ALGIYA SEBEP OLDU: Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi. Ancak, gelinen bu noktada hizmet içi eğitim sırasında kullandığım bazı hatalı sözcüklerin toplumda çok farklı bir algıya sebep olabildiğini gördüm. Çok üzgünüm. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağım, hastalarıma, üniversiteme, ülkeme hizmet için yoğun çalışmalarıma devam ederken sözcüklerimi daha özenli seçeceğim. Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum.

‘GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞAN HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI’

Sosyal medyada paylaşılan videoya ilişkin bir açıklama da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri yönetimi tarafından yapıldı. Doktor Güle Çınar ve hastane yönetiminden izin alınmadan görüntülerin kaydedildiği ifade edilen açıklamada ön incelemenin yapıldığı ifade edildi.

Görüntüleri sosyal medyaya gönderen kişi ya da kişiler hakkında yasal işlem başlatıldığı kaydedilen açıklama şu şekilde:

ÇINAR’IN ÇALIŞMALARI ÖRNEK NİTELİĞİNDE: Öncelikle belirtmek gerekir ki Dr. Güle Çınar, Hastanelerimizde bu küresel salgına karşı yürütülen mücadelede en ön saflarda yer alan değerli bir hekimimizdir. Sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme, farkındalık ve motivasyon eğitimleri yanında teşhis amacıyla hastalardan ve sağlık çalışanlarından bizzat kendisi örnekler almakta ve sonuçları takip etmektedir. Dr. Çınar'ın hekimlik hizmetleri ve COVID-19 salgınına karşı verdiği yoğun uğraş ve özverili çalışmaları örnek niteliktedir. Kendisi, verdiği eğitimler sırasında sağlık çalışanlarının bazılarında gözlemlediği uyumsuzluğa vurgu yapabilmek, farkındalığı artırmak ve onların bu sürece doğru bir şekilde katılımını sağlayabilmek amacıyla salgının ulaşabileceği boyuta dair değerlendirmeler yapmış, örnekler vermiş ve olasılıklarla ilgili fikirlerini paylaşmıştır.

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI: Ancak, maalesef konuşmasının sadece bir bölümü gizlice kaydedilerek ve bütünden kopartılarak sosyal medyada paylaşılmıştır. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu olağan dışı ortamda halkı paniğe sevk etmeye yol açabileceğini, gerçekleştirilmekte olan yoğun sağlık hizmetine, çalışmakta olduğu kuruma ve ilgili hekime zarar verme sonuçlarını doğurabileceğini düşündüğümüz bu paylaşımda, gizlice görüntü kaydeden ve sosyal medyaya gönderen kişi ve/veya kişilerin saptanarak gerekli işlem yapılabilmesi için yasal süreç başlatılmıştır.