Demirtaş: Toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalı

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş korona virüsüyle ilgili devlete çağrı yaptı: "Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir işbirliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'nin Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, korona virüsüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Devlete çağrıda bulunan Demirtaş, "Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir işbirliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır" diye konuştu.

'DEVLET ŞEFFAF VE GÜVENİLİR OLMALI'

Korona virüsüyle ilgili gelişmeleri cezaevinden takip eden Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tüm insanlığın içinde bulunduğu bu zor zamanlarda, yaşanılanları içeriden, kısıtlı imkanlarla da olsa takip etmeye çalışıyoruz. Tüm toplumun en yüksek dayanışma ve işbirliği içerisinde hareket etmesi, salgınla mücadelede çok önemli noktalardan biridir" dedi.

"Devlet ile halk işbirliğinin açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde yürütülmesi olmazsa olmazdır" diyen Demirtaş, "Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir iş birliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır" ifadelerini kullandı.

'İŞSİZLERİN TAMAMINA İŞSİZLİK MAAŞI VERİLMELİ'

Demirtaş, devletin bir dizi adımlar atması gerektiğinin de altını çizdi. Selahattin Demirtaş şunları söyledi: "Her türlü tedavi ücretsiz olarak yapılmalıdır. Özel hastanelerin de kamu hastanesi statüsünde hizmet sunması sağlanmalıdır. Tüm ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, ilaç ve medikal malzemeler ücretsiz şekilde dağıtılmalıdır. Herkese yeterli miktarda ücretsiz elektrik, su, doğal gaz, internet ve telefon görüşmesi hakkı tanınmalıdır. Kamu ve özel sektör çalışanlarına ücretli izin, işsizlerin tamamına işsizlik maaşı verilmelidir. Esnafların tüm vergileri, harçları ve iş yeri kiraları ertelenmelidir. Her yurttaşımızın öncelikli duygusu ve amacı, yakın çevresinden başlayarak tüm toplumu korumak olmalıdır. 'Sadece kendimi korurum, gerisi beni ilgilendirmez' diye düşünmek hem hatalı hem de nafile bir yaklaşımdır."

Böyle bir süreçte dayanışmanın önemli olduğuna vurgu yapan Demirtaş sözlerini şöyle noktaladı: "Alınması gereken tüm önlemlere en üst düzeyde uyulmalı, bunun yanı sıra dayanışma duygusu ve tüm dünya ile kardeşlik bağları güçlendirilmelidir. Korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanıdır. Her bir yurttaşımız emin olmalı ki, bu zorlu günleri de aşacağız. En güçlü dayanışma duygularımızla birlikte sıcak selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz." (HABER MERKEZİ)