Alo 182: Sağlık hattında koşullar sağlıksız

Merkezi Hastaneler Randevu Sistemi (MHRS- Alo 182) çalışanları yetkililerin seslerini duymasını istiyor: Çalıştığımız ortamda hijyen çalışmaları yeterli değil. Ailelerimizi riske atmaktan endişeleniyoruz. Evden çalışmamız için gerekli koşullar yaratılabilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan korona virüsü (Covid-19) toplumsal yaşamda önemli değişimlerin yaşanmasına sebep oluyor. Türkiye'de de çeşitli önlemler art arda alınırken yüzlerce kişinin bir arada çalıştığı çağrı merkezlerinde ise durum parlak değil.

Birçok çağrı merkezi çalışanı hijyenik olmayan koşullarda ve birbirleri ile çok yakın mesafede çalışmak zorunda bırakılıyor. Çağrı merkezi çalışanlarının verdiği bilgilere göre birçok lokasyonda hiçbir önlem alınmıyor. Çalışanlar, sağlıksız koşullar nedeniyle ailelerinin de risk altına girdiğini belirterek yetkililerden acil çözüm bekliyor.

'ÇALIŞMA ORTAMLARI DEZENFEKTE EDİLMİYOR'

Özellikle farklı illerde büroları bulunan Merkezi Hastaneler Randevu Sistemi (MHRS- Alo 182) olarak bilinen çağrı merkezlerinde binlerce kişi çalışıyor. Aldığımız bilgilere göre korona virüsünün bu kadar etkili olduğu bugünlerde bile birçok MHRS ofisinde sabun, peçete gibi temel temizlik malzemeleri bile bulunmuyor. Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan MHRS ofisleri Edirne, Bitlis, Bingöl, Adıyaman, Rize, Erzurum, Samsun, Erzincan, Van gibi illerde hizmet veriyor.

'SESİMİZİ DUYUN...'

Alo 182 ofislerinde vardiyalı olarak binlerce kişi çalışıyor. Bir çalışan hijyen yönünden büyük sıkıntılar olduğunu belirterek yetkililerin seslerini duymasını istiyor.

İşlerini kaybetme kaygısıyla isimlerini vermek istemeyen MHRS çalışanları yaptıkları iş itibarıyla gerekli koşullar sağlansa evden de çalışabileceklerini söylüyor. Bir ön an önce uzaktan çalışma konusunda karar alınmasını talep eden çalışanlar riskli ofis ortamından bir an önce kurtulmak istediklerini dile getiriyorlar.